Strona główna » Czy usługi księgowe są bezpieczne?

Czy usługi księgowe są bezpieczne?

Czy usługi księgowe są bezpieczne? Podpisanie umowy z biurem rachunkowym w żadnym stopniu nie ogranicza odpowiedzialności przedsiębiorcy za ewentualne błędy i niedopatrzenia. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że współpraca ze specjalistą księgowym polega na udzieleniu mu pełnomocnictwa do sporządzania i podpisywania deklaracji podatkowych w imieniu zleceniodawcy.

Jednak to przedsiębiorca nadal będą ponosić wszelkie konsekwencje, które wiążą się np. z błędnymi zapisami. Należy dodać, że odsetki podatkowe oraz odpowiedzialność karnoskarbowa ma tuta duże znaczenie. Warto jednak pamiętać, że biuro rachunkowe odpowiada za wyrządzone szkody na podstawie sporządzonej umowy, a bezpieczeństwo klientów zapewnia za sprawą obowiązkowej polisy OC.

Błędy biura

W związku z tym, jeżeli klient ucierpi w wyniku błędów biura rachunkowego, może z kolei domagać się odszkodowania. Należy również wspomnieć o tym, że jakość usług księgowych ma niebagatelne znaczenie dla kondycji finansowej przedsiębiorcy. Dlatego obowiązujące prawo przewiduje dosyć restrykcyjne wymagania dla biur rachunkowych. Najważniejsze aspekty dotyczą przede wszystkim kwalifikacji zawodowych. Otóż, oczekuje się by przedsiębiorca prowadzący biuro rachunkowe musiał uzyskać imienny certyfikat, który jest wydawany przez Ministra Finansów.

Studia wyższe

O taki dokument mogą się ubiegać osoby, które ukończyły studia wyższe lub podyplomowe z zakresu rachunkowości oraz posiadają trzyletni staż zawodowy w księgowości. Możliwe staje się również uzyskanie wspomnianego certyfikatu po zdaniu specjalnego egzaminu państwowego. Do tego celu niezbędny jest do wykonania dwuletni staż w księgowości oraz wykształcenie średnie. Weryfikacji wymaga również obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Przedsiębiorstwa, które zajmują się usługowym prowadzeniem ksiąg podatkowych muszą wykupić polisę OC. Minimalna suma gwarancyjna dla biur oferujących rozliczenia w ramach KPiR oraz ryczałtu ewidencjonowanego wynosi 5000 euro.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top