Strona główna » Aby udar mózgu nas nie pokonał!

Aby udar mózgu nas nie pokonał!

Udar mózgu każdego roku ma 60 tysięcy osób w naszym kraju. Tylko 10 procent z nich wraca do pełni zdrowia. Statystyki te mogą być lepsze, od nas samych zależy bowiem bardzo wiele. Udary mózgu można dzisiaj nie tylko skutecznie leczyć zapobiegając groźnym dla zdrowia i życia powikłaniom, ale także skutecznie im zapobiegać.

Co to jest udar mózgu?

Lekarze udarem określają nagłe upośledzenie dopływu krwi do mózgu, która transportuje składniki odżywcze i tlen. Skutkiem jest obumieranie komórek mózgu. Najczęstszą przyczyną udaru jest miażdżyca i nieleczone nadciśnienie. Udar uważany jest za przypadłość ludzi starszych. Jednak coraz częściej udar staje się  przypadłością także osób młodych, w wieku 30-40 lat.

Czym różni się wylew od udaru?

Specyficznym rodzajem udaru jest tak zwany udar krwotoczny. Jest on spowodowany przez wylew krwi. Dochodzi do niego na skutek pęknięcia naczynia krwionośnego. Najczęściej przyczyną pęknięcia jest tętniak lub duże nadciśnienie. Spośród wszystkich udarów tylko 20 procent to wylew. Udary niedokrwienne stanowią pozostałe 80 procent. Są one spowodowane przez zamknięcie tętnicy, która doprowadza krew do mózgu. Zamknięcie powstaje na skutek oderwania się blaszki miażdżycowej (jest ona zbudowana ze złego cholesterolu, który odłożył się w tętnicach) lub w wyniku zakrzepu (są to zlepione płytki krwi). Konsekwencją obu rodzajów udaru jest uszkodzenie komórek mózgowych.

Najczęściej występujące objawy

Typowe objawy udaru to: zaburzenia widzenia, drętwienie kończyny (najczęściej ręki) lub jednej połowy ciała, zawroty głowy, trudności w mówieniu, bardzo silne bóle głowy, wykrzywienie ust. Są to objawy, których nie należy lekceważyć. Jeśli wystąpi tylko jeden z nich, koniecznie należy wezwać kartkę pogotowia. Podanie leku rozpuszczającego skrzep do 1 godziny od wystąpienia pierwszych objawów, to ogromna szansa nie tylko na uratowanie życia, ale także na pełny powrót do zdrowia.

Udarem zagrożone są między innymi osoby z nadciśnieniem i nadwagą oraz prowadzące siedzący tryb życia.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top