Hawajska czy pepperoni?

Hawajska czy pepperoni?

Kiedy myślimy o szybkim daniu na lunch, rodzinnym obiedzie, czy też romantycznej randce, jednym z częstszych wyborów jest pizza. Warszawa, Poznań, Kraków czy niewielkie miasteczko, wszędzie tam mamy do wyboru wiele pizzerii i bardzo zróżnicowaną ofertę dań. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie jako pierwsza w Polsce pojawiła się pizza? Warszawa może Kraków, na pewno jakieś duże miasto, które zawsze jest prekursorem kulinarnych nowinek? Historia pojawienia się pizzy w Polsce jest jednak nietypowa i wiąże się z dużo mniejszym miastem.

Pierwsza pizza w Polsce.

Trudno uwierzyć, ale pizza jest z nami już od ponad 40 lat. Co jednak ciekawe pierwsza pizzeria nie powstała w jednym z dużych miast ale w Słupsku w województwie pomorskim. Na ten pomysł wpadł nieżyjący już Tadeusz Szołda, kierownik słupskiej gastronomii. Podczas swojej podróży po Włoszech w latach siedemdziesiątych spróbował jej w Mediolanie i po powrocie postanowił otworzyć w Słupsku pizzerię, by także Polacy poznali ten wyjątkowy smak. Niestety, nie przywiózł z wojaży dokładnej receptury i nie wiedział, jak powinno się prawidłowo zbudować, piec do pizzy.

Skąd przybyła pizza?

Na pytanie, skąd przybyła pizza, każdy bez wahania odpowie, ze z Włoch. Pierwszym skojarzeniem jest oczywiście Neapol. Prawda jest jednak niezwykle zaskakująca. Otóż okazuje się, że pierwsze pizze wypiekano nie w Italii, ale w starożytnej Grecji. To tam wypiekano charakterystyczny placek z ziołami, na naturalnym zakwasie, nie jak dziś na drożdżach, posmarowany oliwą, który później przywłaszczyli go sobie Rzymianie, nadając jej nazwę foccacia. Współczesną pizzę „na bogato” stworzyli z kolei … Amerykanie. Współcześnie mamy olbrzymią ilość odmian pizzy i wciąż tworzone są kolejne. Klasyczna pizza rozumiana jako przysmak z sosem pomidorowym i ziołami nie wszystkim już smakuje. Coraz częściej spróbować możemy na przykład pizzy kebab czy pizzy pokrytej w całości czekoladą. Na rynku pojawiły się także pizze serowe, które tworzone są z kilku gatunków serów.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz