Strona główna » Pompa ciepła. Jaką wybrać?

Pompa ciepła. Jaką wybrać?

W większości przypadków pompy ciepła rozmaitych producentów nie różnią się od siebie. Pompa ciepła ma bowiem ściśle określoną budowę oraz podstawowe parametry, które określają jak powinno działać urządzenie. Jednak jeśli dokładnie sprecyzujemy nasze potrzeby, to jesteśmy w stanie wybrać, która pompa ciepła/pompy ciepła będą dla nas najlepsze i dostosowane do naszych potrzeb

Zastosowanie

Choć pompy ciepła w polskich warunkach używane są głównie jako alternatywne źródło ciepła, to niektóre modele stosuje się jako formę klimatyzatora lub też jako urządzenia wentylacyjne. Najważniejszym kryterium jest zastosowanie. Chodzi o to, czy pompa ma nam służyć jako urządzenie grzewcze, czy też będzie wykorzystana jako urządzenie do chłodzenia. W zależności od tego musimy zwrócić uwagę na wymienione przez producenta urządzenia zastosowania podstawowe. Warto jednak pamiętać, że niektóre pojedyncze urządzenie może mieć kilka potencjalnych zastosowań. Jeśli chodzi o samo budownictwo jednorodzinne i kiedy planujemy wykorzystać pompę do grzania wody, to najlepiej się sprawdzą pompy sprężarkowe.

Rodzaj źródła

Największa skuteczność osiągają te pompy, które przenoszą ciepło pomiędzy ośrodkami o zbliżonych temperaturach. Taką wydajność zapewnia choćby pompa woda – woda. Jednak najczęściej wybierana przez klientów jest pompa gruntowa. Wynika to z faktu, że pracuję ona w układzie zamkniętym, więc osoba ją obsługująca ma nad nią pełną kontrolę. Innym modelem są pompy powietrze – powietrze, które mają jednak tę wadę, że występuję u nich spadek mocy grzewczej w zimie, kiedy powietrze jest zbyt chłodne, aby efektywnie wymieniać ciepło. Decydujące jest też to, w jakim systemie pracuje układ. Jeśli jest to układ monowalentny, to pompa ciepła jest jedynym urządzeniem grzewczym. Jeśli jednak posiadamy drugie źródło ciepła, na przykład kocioł CO, to mówimy o układzie biwalentnym. Taki stosowany jest w większości przypadków. Pompa bowiem nie zapewni nim odpowiedniego komfortu termicznego. Można też oczywiście mieszać oba te systemy i wybierać ten najkorzystniejszy w danej chwili.

Dowiedz się więcej na: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-powietrzewoda-do-co-cwu-chlodzenia/

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top