Strona główna » O pompach ciepła słów kilka

O pompach ciepła słów kilka

O pompach ciepła słów kilkaNajwiększą bolączką właścicieli domów jednorodzinnych są wysokie koszty ogrzewania. Rachunki za ogrzewanie rosną nieustannie, praktycznie co sezon grzewczy ceny węgla, oleju opałowego i gazu ziemnego są wyższe. Czy właściciele domów jednorodzinnych mogą sobie jakoś pomóc i mniej płacić za ogrzewanie? Rozwiązaniem mogą być pompy ciepła.

Co to za urządzenia?

Pompy ciepła wykorzystują ciepło, które pobierają z gruntu, wód gruntowych lub powietrza. Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera ciepło z powietrza. O tym, czy wybierzemy pompę czerpiącą energię z wód gruntowych, gruntu albo powietrze decyduje kilka czynników. Nasze możliwości finansowe w tym przypadku nie są czynnikiem najważniejszym. Pompa, która czerpie energię z wód gruntowych jest bardzo sprawna, ale wymaga budowy dwóch studni głębinowych, które muszą sięgać na taką samą głębokość. W przypadku tej pompy ciepła dużego znaczenia nabiera poziom, na którym znajdują się wody gruntowe. Bardzo ważny jest także ich skład chemiczny oraz wielkość działki, na której znajduje się nasz dom. Pompa gruntowa wymaga przeprowadzenia szeregu prac ziemnych, rury muszą być zamontowane na głębokości przynajmniej 1,5 metra. Do tego w miejscach, w których znajdują się rury nie można wykonać chodnika z betonowej kostki, nie można też posadzić drzew. Z między innymi z tych powodów do najczęściej wybieranych typów pomp ciepła należą te, które pobierają ciepło z powietrza.

Zalety pomp ciepła

Każdy typ pomp ciepła jest bardzo wygodny w eksploatacji. Są one urządzeniami bezobsługowymi. Nie wymagają budowy komina, ani systemów kanałów doprowadzających powietrze niezbędne w procesie spalania węgla, gazu, oleju opałowego. Mogą ogrzewać nie tylko pomieszczenia, ale także wodę do mycia. Są urządzeniami bardzo czystymi, mogą współpracować z ogrzewaniem podłogowym i kolektorami słonecznymi. Zintegrowane z automatyką pogodową pracują w zależności od warunków, które aktualnie panują na dworze. Co najważniejsze: pozwalają zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Sprawdź także: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top