Strona główna » Jak pielęgnować paprocie?

Jak pielęgnować paprocie?

Jak pielęgnować paprocie?Paprocie to jedne z bardziej popularnych roślin doniczkowych w naszych domach. Jakie warunki musimy spełnić, aby miały intensywnie zielony kolor i bujnie rosły?

Paprocie nawilżają powietrze (docenimy to, kiedy zacznie się sezon grzewczy) i oczyszczają powietrze z trujących gazów. Warto więc mieć je w swoim domu lub mieszkaniu.

Wymagania paproci

Paprocie to rośliny, które w naturze rosną w lasach. Wymagają więc podłoża żyznego, przepuszczalnego i lekko kwaśnego (w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych bez trudu kupimy specjalne podłoże do paproci). Pamiętajmy, że są to rośliny dnia długiego. Wbrew pozorom potrzebują dużej ilości światła. Powinno ono być jednak rozproszone. Decydując się na uprawę paproci pamiętajmy, że ich podłoże powinni być stale wilgotne. Lubią także zraszanie miękką, letnią wodą. To ogólne wymagania gatunku, jednak poszczególne z nich mają trochę inne potrzeby. Poniżej opiszemy więc wymagania najczęściej uprawianych w naszych domach paproci.

Asplenium

Znana jest także pod nazwą zanokcica. Latem roślinę podlewamy bardzo obficie, zimą podlewanie należy ograniczyć. Powietrze powinno być mocno wilgotne, liście zanokcicy powinniśmy więc zraszać przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Roślina dobrze rośnie w miejscach ciepłych i cienistych.

Adiantum

Roślina ta występuje także pod nazwą niekropień. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych. Wymaga codziennego podlewania. Jej liści nie zraszamy, gdyż grozi to pojawieniem się szarej pleśni. Adiantum nie lubi przeciągów. Lubi, jeśli każdego roku jest przesadzane w świeże podłoże. Można mu przycinać liście.

Nefrolepis

Lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Roślinę podlewamy obficie wodą, która nie zawiera wapnia. Od wiosny aż do lata nefrolepis powinien być nawożony raz w tygodniu.

Platycerium

Bardziej znana nazwa to łosie rogi. Roślina najlepiej rośnie w miejscach półcienistych. Lubi także wilgotne powietrze. Raz w tygodniu całą doniczkę zanurzamy w wodzie i pozostawiamy na 15 minut. Po wyjęciu z wody zostawiamy do obcieknięcia.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top