Strona główna » Leczenie grzybicy paznokci

Leczenie grzybicy paznokci

Leczenie grzybicy paznokciGrzybica paznokci to stosunkowo często występująca przypadłość. Do zakażenia dochodzi bowiem bardzo łatwo. Grzybica najczęściej atakuje paznokcie stóp. Leczenie jest trudne, trzeba jednak podjąć walkę z grzybicą, gdyż nieleczona może z paznokci na stopach przenieść się na dłonie. Proces leczenia grzybicy paznokci jest długotrwały. Jakie leki stosowane są w leczeniu grzybicy paznokci?

Leki do stosowania miejscowego

W leczeniu grzybicy paznokci u stóp i rąk stosowane są między innymi leki działające miejscowo. Takie leki mogą być jednak stosowane tylko w przypadku, gdy grzybica nie jest jeszcze mocno zaawansowana. Do tego terapia lekami miejscowymi nie zawsze jest skuteczna. Dlatego leki te bardzo często stosuje się dodatkowo, jako uzupełnienie terapii lekami doustnymi. Najczęściej w leczeniu grzybicy stóp pacjentom zaleca się stosowanie leków miejscowych:

–    amorolfinę;

–    bifonazol. Łączy się go z 40-procentowym roztworem mocznika;

–    cyklopiroks.

Preparaty te mają postać bezbarwnego lakieru. Stosuje się je – w zależności od preparatu – codziennie lub raz w tygodniu. Leczenie trwa długo, lakiery muszą być stosowane systematycznie. W aptekach dostępne są preparaty na grzybicę paznokci nie tylko na receptę. Nawet jednak stosowanie tych bez recepty warto wcześniej skonsultować z dermatologiem.

Leki doustne

Terapia tymi lekami stosowana jest najczęściej u pacjentów, którzy mają już mocno zaawansowaną postać grzybicy. Obecnie stosuje się leki nowej generacji, które powodują mniej skutków niepożądanych i do tego pozwalają skrócić czas terapii. Najczęściej stosuje się jeden z leków:

–    itrakonazol – stosowany w terapii pulsowej;

–    flukonazol;

–    terbinafinę.

Leki doustne są dostępne tylko na receptę. Często łączy się je z lekami miejscowymi.

Leczenie grzybicy paznokci to proces, który może trwać wiele miesięcy. Domowe sposoby nie wyleczą grzybicy, warto po nie jednak sięgnąć, aby wspomóc leczenie farmakologiczne. W samoleczeniu stosowana jest soda oczyszczona, ocet jabłkowy, sok z cytryny, olejek z drzewa herbacianego.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top