W okresie ciąży istnieje ryzyko, że może wystąpić cukrzyca. Jakie są jej przyczyny? Czy cukrzyca ciążowa wymaga leczenia?
W okresie ciąży nawet u kobiet, które wcześniej miały prawidłowy poziom cukru we krwi może pojawić się cukrzyca. Przyczyną cukrzycy ciążowej są zmiany hormonalne. Na zachorowanie szczególnie narażone są kobiety, u których w rodzinie ktoś chorował na cukrzycę typu 2. Ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej jest większe także w przypadku tych kobiet, które przed zajściem w ciążę były otyłe. Ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej wzrasta z każdą kolejną ciążą oraz wraz z wiekiem kobiety.
Z uwagi na ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową, co najmniej dwa razy w czasie ciąży lekarz powinien wypisać skierowanie na badanie poziomu glukozy we krwi. Pierwszy raz badania to powinno zostać wykonane pomiędzy piątym a ósmym tygodniem ciąży. Kolejne lekarz powinien zlecić pomiędzy dwudziestym czwartym a dwudziestym ósmym tygodniem ciąży. Badanie poziomu glukozy we krwi przeprowadza się zarówno u kobiet zdrowych jak i tych z grupy ryzyka.
Rozwój cukrzycy
Cukrzyca ciążowa występuje u dwóch, pięciu procent kobiet, które spodziewają się narodzin dziecka. Najczęściej rozwija się w drugim trymestrze ciąży, często po urodzeniu dziecka objawy cukrzycy ustępują. Nie oznacza to jednak, że cukrzyca ciążowa nie wymaga leczenia. Musi być leczona, gdyż może być przyczyną przedwczesnego porodu. Nieleczona cukrzyca ciążowa może być także przyczyną niedojrzałości narządów dziecka. Nieleczona może też być przyczyną zatrucia ciążowego, odmiedniczkowego zapalenia nerek czy obrzęków. Gdy jest odpowiednio leczona, nie jest zagrożeniem dla ciąży, nie zagraża zdrowiu ciężarnej i zdrowiu dziecka. W terapii cukrzycy ciążowej bardzo ważną rolę odgrywa dieta. Zaleca się stosowanie diety podobnej do tej, który stosują osoby chore na cukrzycę typu 2.
Jest duże prawdopodobieństwo, że kobieta, która w ciąży miała cukrzycę, w późniejszym wieku zachoruje na cukrzycę typu 2. Warto więc pamiętać o badaniu poziomu cukru raz do roku.