Strona główna » Jak wykryć cukrzycę?

Jak wykryć cukrzycę?

Na cukrzyce choruje w naszym kraju wiele osób. Skłonność do cukrzycy rośnie z uwagi na prowadzony przez nas tryb życia. Warto więc regularnie sprawdzać, jakie jest stężenie glukozy we krwi.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwo Diabetologicznego, każda osoba po 45. roku życia powinna co 3 lata badać poziom, glukozy we krwi. Są jednak osoby, które niezależnie od wieku badanie to powinny robić raz w roku. Są to osoby:

  • z dużą nadwagą i otyłe;
  • rodzinnie obciążone cukrzycą;
  • z nadciśnieniem tętniczym lub zaburzeniami lipidowymi;
  • mało aktywne fizycznie;
  • kobiety, które przebyły cukrzycę ciążową i urodziły dziecko o wadze powyżej 4500 g;
  • kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników.

Poziom glukozy na czczo

Pomiar glukozy na czczo jest podstawą. Krew do zbadania poziomu cukru we krwi pobiera się z czczo (od ostatniego posiłku powinno minąć co najmniej 8 godzin) pobiera się z opuszka palca lub z żyły. U zdrowego człowieka prawidłowy poziom glukozy na czczo wynosi 70-99 mg/dl. Jeśli wynik wynosi 100-125 mg/dl stężenie glukozy jest podwyższone. Cukrzycę można podejrzewać, gdy wynik jest równy lub wyższy niż 126 mg/dl. Takie wyniki są wskazaniem do powtórzenia badania na przykład za kilka dni. Jeśli poziom cukru we krwi ponownie w dwóch kolejnych badaniach będzie zbyt wysoki – diagnozowana jest cukrzyca.

Test tolerancji glukozy

To dodatkowe badanie jest zlecane, gdy wyniki nie są jednoznaczne. Test tolerancji glukozy polega na ocenie poziomu cukru we krwi na czczo i 2 godziny po wypiciu wodnego roztworu glukozy. Po wypiciu roztworu należy spokojnie czekać na kolejne pobranie krwi. Jakakolwiek aktywność fizyczna może bowiem zafałszować wynik testu.

Osoby już chorujące na cukrzycę

Muszą kontrolować poziom glukozy na czczo i co 2 godziny. Robią to samodzielnie glukometrem. Ale lekarz może zlecić również pomiar hemoglobiny glikowanej. Jest to także badanie z krwi, pomaga stwierdzić, czy cukrzyca leczona jest prawidłowo. Dla osób zdrowych norma wynosi około 5 procent. Jeśli wartość przekracza 7 procent, konieczna jest modyfikacja leczenia.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top