Strona główna » Wybór biura podróży – ciężkie zadanie

Wybór biura podróży – ciężkie zadanie

Wybór biura podróży – ciężkie zadanieBuro podróży jest w stanie zagwarantować nam urlop na najwyższym poziomie. Niemniej jednak trudno jest przewidzieć, co dokładnie może nastąpi. Według niektórych prognoz sytuacja gospodarcza ma się pogorszyć w najbliższym czasie. To zresztą obserwujemy już teraz – mamy na przykład do czynienia ze zmniejszeniem popytu na oferty first minute.

Ciężko jest jednak tylko na podstawie tego prognozować, jak sytuacja się rozwinie i zakładać, że całkowita sprzedaż będzie mniejsza. Na pewno dojdzie do skrócenia okresu pomiędzy opłatą za wycieczkę a terminem wyjazdu, co z pewnością utrudni życie biurom podróży, które muszą przedpłacać za świadczone przez siebie usługi.

Biura podróży

Utrudnienie życia nie jest jednak równoznaczne z niewypłacalnością. Miejmy na uwadze fakt, że w gronie wszystkich biur podróży działających na rynku jest stosunkowo niewielka grupa tych największych, którzy obsługują ok. 80 proc. wszystkich klientów. I najważniejsze jest to, żeby oni się utrzymali, bo upadłość któregoś z nich będzie rzeczywiście znaczącym problemem dla całego rynku. Czy fakt, że lwią część rynku turystycznego obsługuje niewielka grupa biur podróży jest dobra dla klientów? Warto zacząć od tego, że paradoksalnie na tych ubiegłorocznych upadłościach to właśnie ci najwięksi najbardziej będą mogli skorzystać.

Niepewna sytuacja

Gdy mamy bowiem do czynienia z niepewną sytuacją, ludzie zdecydowanie częściej zwracać się będą do dużych firm, które dają jeszcze większą gwarancję. Na pewno obecnie mamy do czynienia z pewną konsolidacją rynku. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że na rynku polskim nie jest ona jednak tak daleko posunięta, abyśmy mogli mówić o tym, że ograniczona liczba biur winduje ceny wycieczek. Taka sytuacja nie ma miejsca. Biura nie konkurują bowiem tylko na rynku lokalnym. Dziś świat bardzo mocno się skurczył. Ofert możemy szukać zarówno w Polsce, jak i u naszych sąsiadów, a także niemal bez ograniczeń w Internecie. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że wybór jest ogromny. A gdy do oferty dużych biur dodamy jeszcze propozycje tych mniejszych, często oferujących turystykę niszową, kierunki mniej popularne, wtedy rzeczywiście otrzymamy różnorodny obraz i ciekawą ofertę.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top