Strona główna » Piernik – ciasto, którego nie może zabraknąć w Boże Narodzenie

Piernik – ciasto, którego nie może zabraknąć w Boże Narodzenie

Piernik – ciasto, którego nie może zabraknąć w Boże Narodzenie

Na święta Bożego Narodzenia przygotowujemy soczyste pieczenie i mnóstwo różnych słodkości. Do ciast, które wiele osób piecze na Boże Narodzenie należy piernik. Historia tego ciasta jest bardzo długa. Już w starożytności pieczone były słodki placuszki, do których dodawany był miód. Piekli go także Słowianie.

Piernik pojawił się w europejskich krajach w okresie średniowiecza w formie placka pieczonego na miodzie. Nazywano go miodownikiem. Legenda o jego powstaniu mówi, że przypadkiem Mikołaj Czan wsypał do ciasta korzennych przypraw. Nadały mu one niepowtarzalnego i lekko piekącego smaku. Piernik pojawił się dzięki braciom z zakonu benedyktynów. Sięgali oni chętnie po stare średniowieczne jeszcze przepisy. Ostre miodowniki na dobre zagościły w wielu krajach Europy na przełomie XV i XVI wieku. Wypiekani je głównie w bogatych miastach należących do Hanzy. Wśród nich w wypiekaniu pierników prym wiodła niemiecka Norymberga i polski Toruń. Piekarze pilnie strzegli swoich przepisów, nie dzielili się z nimi z innymi.

Nazwa piernik pochodzi od słowa „pierny”, czyli pikantny

Prawdziwy piernik do dzisiaj ma taki smak. Do przyprawy piernikowej dodawane są:
– ziele angielskie;
– cynamon;
– imbir;
– czarny pieprz;
– goździki;
– kardamon;
– gałka muszkatołowa.

W gotowych mieszankach piernikowych, które przed świętami Bożego Narodzenia można kupić w każdym sklepie spożywczym jest także mąka. W niektórych jest nawet więcej mąki niż korzennych przypraw. Dlatego warto przyprawę do piernika przygotować samemu dowolnie dobierając proporcje poszczególnych przypraw.

Nie ma jednego przepisu na piernik

Znajdziemy ich całe mnóstwo, w tym także pierniki na piwie, z marchwi, czy błyskawiczne pierniki z dodatkiem powideł lub prażonych jabłek. Ale najbardziej smaczny, prawdziwy piernik upieczemy tylko z przygotowane na 6-4 tygodnie przed świętami. Piecze się go 20 grudnia, a upieczone miodowe placki przekłada powidłami. Co ciekawe, kiedyś ciasto piernikowe było posagiem panny młodej. Ciasto leżakowało przez kilka lat.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top