Strona główna » Jak przedłużyć trwałość sprzedawanych w kwiaciarni kwiatów ciętych?

Jak przedłużyć trwałość sprzedawanych w kwiaciarni kwiatów ciętych?

Jak przedłużyć trwałość sprzedawanych w kwiaciarni kwiatów ciętych?Uroda kwiatów ciętych przemija bardzo szybko. Dla kwiaciarzy oznacza to straty. Nic więc dziwnego, że sięgają oni po sposoby na przedłużenie ich trwałości. Jakie są najbardziej skuteczne sposoby na przedłużenie trwałości ciętych kwiatów?

Każdy doświadczony florysta zna przynajmniej kilka sposobów na przedłużenie trwałości ciętych kwiatów. Oto te, które są stosowane przez nich najczęściej.

Podcinanie łodyg

Podcięcie końcówek łodyg jest zabiegiem, który powinien być wykonany natychmiast po przywiezieniu kwiatów z giełdy. Trzeba je rozpakować i przyciąć ich łodygi ostrym nożem. Cięcie powinno być ukośne, gdyż w ten sposób zwiększy się powierzchnia, którą kwiaty wchłaniać będą wodę.

Usuwanie liści

Po podcięciu końcówek łodyg trzeba jeszcze usunąć znajdujące się na nich dolne liście. Jeżeli tego nie zrobimy, wstawione do wazonów napełnionych wodą zaczną błyskawicznie gnić.

Jaka woda?

Powinna być świeża i chłodna. Pamiętajmy jednak, że wazony napełniamy wodą kilka godzin wcześniej – musi się odstać. Każdego dnia należy ją wymienić na świeżą. Przy okazji wymiany wody myjemy bardzo starannie wazony i podcinamy końcówki łodyg. Podcinamy je krócej niż za pierwszym razem.

Czy różne gatunki kwiatów można wstawić do jednego wazonu?

Nie wszystkie kwiaty lubią swoje towarzystwo. Są wśród nich między innymi tulipany, które nie lubią towarzystwa narcyzów. Dlatego nie powinny one stać w jednym wazonie.

Maki i lewkonie

Jeżeli zdecydujemy się na sprzedaż lewkonii w swojej kwiaciarni musimy pamiętać o tym, że nie wolno usuwać im korzeni. Są one sprzedawane razem z korzeniami i tak należy je wstawiać do napełnionych wodą wazonów. Maki będą dłużej świeże, jeżeli podetniemy ich końcówki i na parę sekund zanurzymy je we wrzącej wodzie. W łodygach maków znajduje się mleczny sok, zaparzenie  łodyg zahamuje jego wydzielanie.

Temperatura w kwiaciarni

Nie może w niej być zbyt ciepło, optymalna temperatura nie powinna przekraczać 16 stopni Celsjusza. Kwiatów nie eksponujemy w słonecznym miejscu, ustawiamy je tak, aby nie padały na nie promienie słoneczne.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top