Strona główna » Wakacje bez problemów żołądkowych

Wakacje bez problemów żołądkowych

Wakacje bez problemów żołądkowychNa urlopie nasz żołądek gorzej sobie radzi z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Nie służy mu zmiana klimatu i podróże. Co zrobić, aby problemy żołądkowe nie popsuły nam wyjazdu?

Myjemy ręce

Wiele bakterii (w tym groźną salmonellę, gronkowca i bakterie E.coli) przenosimy właśnie na dłoniach. Pamiętajmy o starannym myciu rąk ciepłą wodą i mydłem. Obowiązkowo myjemy ręce po skorzystaniu z toalety i przed posiłkiem. Warto zabrać ze sobą na wakacje żel odkażający. Umyjemy nim dłonie, gdy nie będziemy mieć dostępu do wody.

Owoce i warzywa myjemy przed jedzeniem

Spędzając urlop w kraju wystarcz umyć je pod ciepłą bieżącą wodą. Ale już na wakacjach w Egipcie czy Tunezji do mycia warzyw i owoców należy użyć tylko wody butelkowanej, Na egzotycznych wakacjach powstrzymajmy się odo jedzenia warzyw i owoców, które podano pokrojone lub obrane. W ten sposób zmniejszymy ryzyko zarażenia bakterią Escherichia coli.

Pijemy tylko butelkowaną wodę

Woda z butelki, którą sami odkręcimy, będzie najbardziej bezpieczna. Pamiętajmy o tym nie tyle w kraju, ale na wakacjach w egzotycznych krajach. Gdy chcemy napić się drinka, wybierajmy te bez lodu. Siedliskiem bakterii Escherichia coli może być zamrożona woda. Nie pijmy także nieprzegotowanej wody z kranu. Pamiętajmy, że źródłem zakażenia mogą być także wody, które uchodzą za lecznicze.

Gdy nie unikniemy zatrucia

Przede wszystkim musimy zadbać, aby się nie odwodnić. Gdy mamy dostęp do apteki, kupujemy z niej preparat elektrolitowy. Gdy nie możemy go kupić, przygotujmy sobie słaby roztwór soli: na litr przegotowanej chłodnej wody dodajemy łyżeczkę soli. Pijemy wodę mineralną. W przypadku silnego bólu brzucha zażywamy lek rozkurczowy. W przypadku biegunki zażywamy preparat przeciwbiegunkowy lub węgiel leczniczy. Węgiel zadziała, gdy w ciągu doby zażyjemy 12 tabletek. Można tabletki węgla rozpuścić w wodzie – zadziała szybciej i skuteczniej.

Ryzyko wystąpienie biegunki podróżnych zmniejszają probiotyki. Ich przyjmowanie wskazane jest przed podróżą do egzotycznych krajów.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top