Strona główna » Ziarna i nasiona: dlaczego warto je jeść?

Ziarna i nasiona: dlaczego warto je jeść?

Nieprzetworzone ziarna zbóż i innych roślin wracają do łask. Są o wiele zdrowsze niż otrzymywane z nich mąki albo kasze. Nasiona i ziarna zawierają skoncentrowane dawki tego, co jest w roślinie najlepsze. Decydując się na ich wykorzystywanie w kuchni najlepiej jest kupować całe ziarna i w razie potrzeby mielić je na mąkę. W ziarnach, które zostały świeżone zmielone jest znacznie więcej kwasów omega-3 niż w tych, które po przemiale długo stoją.

Amarantus

Nazywany jest także szarłatem. Uprawiali go Inkowie i Aztekowie. Jego drobne nasionka charakteryzuje bardzo wysoka zawartość wapnia i pożywnego białka. Amarantus zawiera także dużo witamin z grupy B, soli mineralnych i błonnika. Ma ziemisty smak, dlatego warto łączyć go z wyrazistymi przyprawami i dodatkami. Przed gotowaniem ziarna należy zalać wodą i odstawić na 12 godzin.

Jęczmień

Jest dobrym  źródłem witaminy B1 i PP. Jest także bogaty w żelazo, magnez, wapń, cynk, błonnik i białka. Korzystnie wpływa na serce. Z ziaren jęczmienia powstaje kasza jęczmienna. Ziarno, które jest pozbawione tylko plew, to pęczak.

Quinoa

Inaczej nazywa się komosa ryżowa, jej ziarenka przypominają proso. Występuje w trzech odmianach: czerwonej, białej, czarnej. Odznacza się bardzo wysoką zawartością białka i tłuszczy. Jest także źródłem witaminy E, witamin z grupy B, wapnia, fosforu, żelaza i błonnika. Namoczone ziarna gotuje się 10-15 minut w wodzie lub bulionie. Są gotowe, gdy staną się przezroczyste.

Pestki słonecznika

Są bogate w witaminy A, E i D. Zawierają także witaminy z grupy B, wapń, magnez, cynk, fluor, potas, fosfor, żelazo, jod. Bardzo korzystnie działają na serce, przedłużają młodość. Zawierają dużo tłuszczu, powinny być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu. Przechowywane w takich warunkach wolniej zjełczeją.

Sezam

Występuje w trzech odmianach. Jego ziarenka mogą być czarne, złociste, brązowe. Są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A i E, lecytynę, białko, magnez, wapń, cynk i fosfor. Ziarenka sezamu przechowujemy w szczelnie zamkniętym szklanym słoju.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top