Strona główna » Wymogi sanepidu

Wymogi sanepidu

Ze względu na duże i bardzo mocno rozbudowane wymogi trudne jest przystosowanie do celów cukierniczych części mieszkania lub domu. Prostszą i jedną z tańszych form staje się wynajęcie przystosowanego do tego celu lokalu. Czasem jest on także częściowo wyposażony co pozwoli uniknąć dużych kosztów zakupu nowego sprzętu.

Aby móc jednak otrzymać zgodę Sanepidu na produkcję czekoladek w danym miejscu, należy złożyć w powiatowej stacji wniosek o wpis do rejestru zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność i złożyć projekt technologiczny lokalu uwzględniający elementy jego wyposażenia.

Odpowiedni sprzęt

Ponadto znaczenie mają sprzęty używane do przetwarzania żywności, które powinny być wykonane ze stali nierdzewnej oraz muszą posiadać odpowiednie atesty. Istotna jest zwłaszcza lokalizacja zlewów, lodówek, stołów roboczych oraz szafek na środki czystości. Przygotowanie takiego projektu technologicznego najlepiej będzie jednak zlecić fachowcowi specjalizującemu się w branży gastronomicznej. Jeśli inspektorzy nie będą mieli uwag do projektu, to przyjdą na miejsce i sprawdzą, czy wszystko jest zgodne z założeniami. Sanepid będzie musiał jeszcze odwiedzić osoby pracujące przy produkcji lub sprzedaży ciastek.

Ważne badania

Wymogi sanepiduMuszą one posiadać ważną książeczkę sanitarno-epidemiologiczną, która jest poświadczeniem, że osoba pracująca przy produkcji czy sprzedaży żywności nie jest nosicielem określonych chorób zakaźnych. Taką książeczkę wyrabia się w Sanepidzie po uprzednim wykonaniu wymaganych badań laboratoryjnych. Są to kwestie, które nie podlegają najmniejszej wątpliwości wobec czego należy z nich właśnie zdawać sobie sprawę. Torty na zamówienie, które realizowane są w dostępnych cukierniach na rynku różnią się pomiędzy sobą. Jak pośród tak dużego wyboru zdecydować się na konkretne rozwiązanie? Na pewno nie jest to łatwą decyzją, ale wymaga ona dokładnego przeanalizowania. Mając to na uwadze będziemy mogli cieszyć się tak podjętą przez nas decyzją.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top