Strona główna » Wszystko o dziennikach szkolnych

Wszystko o dziennikach szkolnych

Wszystko o dziennikach szkolnych

Ciężko jest sobie wyobrazić szkołę bez dziennika lekcyjnego. Dziennik szkolny umożliwia przechowywanie szeregu informacji o pojedynczej klasie, które muszą być spisywane w celu zapewnienia porządku w procesie edukacji i zapewnienia przewidywalnego systemu oceniania.

Zapisywanie obecności, tematów lekcji oraz ocen to niezbędne informacje jakie trzeba gromadzić przez cały rok szkolny.

W Polsce wyróżnia się trzy typy dzienników lekcyjnych:

Dziennik lekcyjny dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych o oznaczeniu MEN I/1. Dziennik lekcyjnych dla klasy pierwszej, drugiej i trzeciej klasy podstawowej o oznaczeniu MEN I/2a.

Dziennik lekcyjny dla uczniów powyżej czwartej klasy szkoły podstawowej, gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych (wszystkich typów) o oznaczeniu MEN I/3.

Istnieją także elektryczne dzienniki lekcyjne, które przechowują ten sam zestaw informacji na temat klasy i prowadzonych zajęć. Niektóre z nich dają możliwość wglądu rodzicom oraz uczniom w oceny. Jest to ciekawe rozwiązanie, które wdrażane jest w wielu placówkach oświatowych, ale z pewnością nie zastąpi klasycznego, papierowego dziennika szkolnego.

Wybór odpowiedniego dziennika

Wybór odpowiedniego dziennika lekcyjnego ma wpływ na ergonomie pracy nauczycieli. Przy zakupie należy zwrócić uwagę czy dziennik posiada odpowiednią ilość tygodni oraz czy dostosowany jest do odpowiedniej ilości godzin lekcyjnych. Warto również zwrócić uwagę na to, aby był on wystarczająco wytrzymały, gdyż dziennik szkolny jest bardzo intensywnie wykorzystywany. Zarówno podczas roku szkolnego, jak i później – gdyż jako dokument musi być przechowywany odpowiednią ilość lat.

Co ważne, dziennik szkolny musi być odpowiednio wypełniany i dobrze przygotowany, gdyż jest istotnym dokumentem zawierającym dane osobowe. W dzienniku znajdziemy nie tylko dane dotyczące uczniów, ale również ich rodziców. Są to zarówno imiona, nazwiska, daty urodzenia, jak również numery telefonów, adresy zamieszkania oraz adresy e-mail, które ułatwiają skontaktowanie się z rodzicem, gdy jest taka potrzeba.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top