Strona główna » Woda: najlepszy napój

Woda: najlepszy napój

Woda: najlepszy napójBez wody nie jesteśmy w stanie przeżyć dłużej niż 3 dni. Tracimy ją nieustannie, dlatego też musimy ją uzupełniać, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Zdaniem dietetyków najlepszym napojem jest woda. Jaką jednak wodę wybrać?

Mineralna, źródlana czy z kranu?

Każda z tych wód nadaje się do picia. Jest jednak pomiędzy nimi pewna różnica: skład wód mineralnych jest bardziej bogaty i stabilny niż wód źródlanych. Mineralne i źródlane są jednak bogate w cenne pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przed zabutelkowaniem mogą być nasycone dwutlenkiem węgla. Woda z kranu to woda rzeczna poddana procesowi chemicznego oczyszczania. Wody źródlane i mineralne pochodzą z wód podziemnych.

Zawartość minerałów

Wody mineralne zawierają minerały w różnej ilości i stężeniu. Na rynku dostępne są wody nisko-, średnio- i wyskozmineralizowane. W tych pierwszych na litr wody przypada 50 miligramów pierwiastków, w średniozmineralizowanych od 500 do 1500 miligramów. W wodach wysokozmineralizowanych w jednym litrze jest powyżej 1500 miligramów pierwiastków. Wody te są zalecane osobom, które wykonują ciężki wysiłek fizyczny, osoby zdrowe powinny wybierać raczej wody średniozmineralizowane. Wody z dużą zawartością sodu są wskazane dla osób z niedociśnieniem, z dużą zawartością magnezu dla osób, które mają problemy z sercem. Wody lecznicze zawierają dużą ilość pewnych pierwiastków, powinny być wybierane tylko na zlecenie lekarza.

Gazowana czy raczej bez bąbelków?

Woda gazowana to taka, która przed zabutelkowaniem jest nasycana dwutlenkiem węgla. Wody gazowane różnią się poziome nasycenia. W sklepach dostępne są więc wody nisko-, średnio- i wysoko nasycone. W wodach średnionasyconych jest nie więcej jak 1500 mg/l dwutlenku węgla. W wyskonaconych dwutlenku węgla jest ponad 4000 miligramów w jednym litrze. Wody gazowane nie są szkodliwe dla zdrowia, jednak są osoby, które nie powinny ich pić. Należą do nich między innymi osoby chore na choroby układu krążenia, chorobę wrzodową czy nadkwasotę.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top