Strona główna » Wieczerza wigilijna

Wieczerza wigilijna

Wieczerza wigilijna

Święta Bożego Narodzenia są pełne nadziei, radości, miłości, ale także wspomnień. Należą w naszym kraju do najbardziej wyczekiwanych świąt. Szczególny charakter ma wieczerza wigilijna. Towarzyszą jej tradycyjne potrawy i wiele starych, troskliwie pielęgnowanych zwyczajów.

Kutia

Ta najstarsza spośród wigilijnych dań potrwa ma pogański rodowód. Była potrawą obrzędową podczas pogańskich uczt wyprawianych w czasie święta zmarłych. W pierwotnej wersji składała się jedynie z zmiażdżonych ziaren zbóż, które po wymieszaniu z miodem gotowano aż ziarna zmiękły. Z czasem stała się bardziej bogata. Wciąż jednak w jej skład wchodzą oczyszczone z zewnętrznej łuski ziarna zboża, dzisiaj najczęściej używa się pszenicy. Do współczesnej wersji kutii dodaje się także mak, mnóstwo bakalii i tak jak dawniej słodzi się ją miodem. Kutia najbardziej popularna jest w południowo-wschodnich regionach naszego kraju.

Choinka

Zwyczaj ubierania choinki na święta Bożego Narodzenia jest znany w Polsce stosunkowo od niedawna. Dotarł do naszego kraju w drugiej połowie XVIII wieku z Niemiec. Wraz z choinką narodził się zwyczaj obdarowywania się prezentami wigilijny wieczór.

Dodatkowe nakrycie

Stawianie dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa to tylko polski zwyczaj. Puste nakrycie zostawia się nie tylko dla nieoczekiwanego gościa. Nasi przodkowie wierzyli, że w wigilijny wieczór domy odwiedzają dusze zmarłych. I to dla dusz zmarłych przodków stawiali dodatkowe nakrycie. Pięknym staropolskim jeszcze zwyczajem jest także zapraszanie na kolację wigilijną osób samotnych. W ten wyjątkowy wieczór nikt bowiem nie może czuć się opuszczony i samotny.

Postna wieczerza

W Polsce wigilijna wieczerza zawsze składała się z potraw postnych. Wszystkie potrawy przyrządzano na oliwie lub oleju. Dzisiaj tej tradycji przestrzega wiele pań domu, mimo że post 24 grudnia już nie obowiązuje. Kiedyż w zależności od tego, jak zamożny był dom na wieczerzę przygotowywano od siedmiu do dwunastu dań. Dzisiaj utarło się podawanie 12 dań.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top