Jak uroczyście ubrać stół na Wigilię i święta?

Jak uroczyście ubrać stół na Wigilię i święta?

Jak uroczyście ubrać stół na Wigilię i święta?

Na świątecznym stole nie może zabraknąć dekoracji, które będą nawiązywać do świąt Bożego Narodzenia.

Stół na wieczerzę wigilijną

Zgodnie z tradycją stół w wigilijny wieczór przykrywamy śnieżnobiałym obrusem, pamiętamy też, aby wsunąć pod niego sianko. Z każdej strony stołu obrus powinien zwisać na długość przynajmniej 20 centymetrów. Na stole ustawiamy jednolitą, kremową lub białą zastawę. Pamiętajmy także o serwetkach. Idealnie byłoby gdyby to były materiałowe serwetki. Możemy umieścić je w obrączkach , ozdobnie złożyć lub udekorować miniaturową bombką. Na stole powinien także znaleźć się stroik z żywych gałązek świerku lub jodły. Pamiętajmy również o świecach. Lampiony lub świeczniki powinny pasować do zastawy. Nie wybierajmy jednak pachnących świec. Ich zapach może konkurować z zapachem potraw, zamiast tworzyć przyjemną atmosferę będą wywoływać irytację.

Stół na Boże Narodzenie

Tego dnia stół nie musi już być nakryty białym obrusem. Możemy postawić na inne kolory, które kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia: złoto, głęboką zieleń, srebro. Pamiętajmy jednak, aby obrus uszyty był z dobrej jakości tkanin. Możemy wybrać zarówno obrus z wytłaczanym wzorem jak i zupełnie gładki. Na środku jednokolorowego obrusa możemy też położyć bieżnik w kontrastowym kolorze. Jeśli obrus jest gładki, bieżnik może mieć nadrukowane czy wyhaftowane świąteczne motywy. W Boże Narodzenie możemy także w ogóle zrezygnować z nakrywania stołu obrusem. Tego dnia możemy też postawić jedynie na eleganckie materiałowe podkładki pod talerze. Wcześniej jednak mocno je wykrochmalmy i starannie uprasujmy.

Dekoracje

Najważniejsza jest oczywiście pięknie udekorowana choinka. Ale nad stołem możemy także zawiesić wieniec z gałązek iglaków. Na stole możemy ustawić doniczki z poinsecją. Warto udekorować także parapety: miniaturowymi iglakami w ozdobnych doniczkach, latarenkami lub lampionami.

Na świąteczne dni warto nie tylko przygotować mnóstwo smakołyków, ale także pięknie udekorować stół i dom. Dekoracje podkreślą świąteczną atmosferę.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *