Strona główna » Tradycje bożonarodzeniowe

Tradycje bożonarodzeniowe

Tradycje bożonarodzeniowe

Boże Narodzenie to dla chrześcijan jedno z najważniejszych świąt w ciągu roku liturgicznego. Święta te mają długą tradycję, wiele rytuałów i zwyczajów nadal jednak jest podtrzymywanych i przekazywanych następnym pokoleniom.

Opłatek

Na wigilijnym stole nie może go zabraknąć. Opłatek – rodzaj przaśnego chleba pieczonego jedynie z wody i białej mąki – to znak przebaczenia, pojednania, miłości. Nie można dzielić się opłatkiem chowając w sercu urazy, tylko wtedy składane życzenia będą szczere. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem jest znany także na Litwie.

Kiedy zabłyśnie pierwsza gwiazdka

Można zasiąść do wigilijnego stołu. Przed kolacją i dzieleniem się opłatkiem odczytywany jest fragment Ewangelii według świętego Łukasza o narodzeniu Jezusa. Zwyczaj siadania do wigilijnej wieczerzy wraz z pierwszą gwiazdką ma nam przypominać Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do betlejemskiej stajenki.

Dodatkowe nakrycie na stole

Puste miejsca przy stole jest ważną i bardzo długą tradycją. Kiedyś było ono zostawiane dla dusz zmarłych, dzisiaj stawiamy je z myślą o niespodziewanym gościu.

Sianko pod obrusem

Pan Jezus urodził się w ubóstwie, sianko pod obrusem ma nam o tym przypominać. W dawnych czasach po wieczerzy wyciągano źdźbła sianka, aby sobie powróżyć.

Choinka

Ubieranie choinki jest zwyczajem, który rozpowszechnił się w Polsce dopiero w XVIII wieku. Został sprowadzony do Polski przez niemieckich osadników. Wcześniej domy ozdabiano zawieszonym czubkiem w dół wierzchołkiem jodły, świerku lub sosny. Kościół katolicki początkowo sprzeciwiał się zwyczajowi dekorowania choinki, bardzo mocno już wcześniej zwyczaj ten propagował w Niemczech Marcin Luter.

12 potraw

W większości domów w Polsce na wieczerzę wigilijną podawanych jest 12 potraw. Ale nie zawsze tak było. Wcześniej uważano, że liczba potraw powinna być nieparzysta. Tylko bardzo bogaci przygotowywali więc 13 potraw. Mniej zamożni 9, a najbiedniejsi tylko 7. Tak naprawdę jednak, ze liczba potraw jest najważniejsza, ale duchowe przeżycie świat Bożego Narodzenia.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top