Strona główna » Od świecznika do kinkietu

Od świecznika do kinkietu

Bardzo dużą rewolucję przeszły służące oświetleniu wnętrz lampy. Właściwie na początku nie można ich nazwać w ogóle lampami, ale po kolei. Wszystko zaczęło się gdy człowiek nauczył się rozpalać ogień. Mógł już oświetlać jaskinie, w których w tamtym czasie mieszkał. Zyskał dzięki temu przewagę nad innymi istotami. Ogień dawał bezpieczeństwo, ponieważ dzikie zwierzęta bardzo często się go bały.
lampy wiszacePierwszym narzędziem z tym związanym jest pochodnia, później powstały świeczniki, dziś natomiast są już kinkiety.

Świecznik towarzyszył człowiekowi zapewne przy wymyślaniu bardzo wielu przydatnych, używanych dziś w życiu codziennym wynalazków. Założę się również, że był świadkiem mnóstwa odkryć geograficznych. Czymś przecież trzeba było oświetlać sobie pomieszczenie, gdy zachodziło słońce.

Dekoracyjne żyrandole

Później, zanim powstały lampy sufitowe pojawiły się żyrandole. Montowane szczególnie chętnie w dużych izbach, w których konieczne było oświetlenie sporej powierzchni. Nim pojawiła się i zagościła na dobre elektryczność, a żyrandolach umieszczano świece. W średniowieczu rzemieślnicy prześcigali się w tworzeniu coraz to bardziej wystawnych lamp. Rzeźbili je w drewnie, a później gdy już nauczyli się to robić- także odlewali z metalu. Żyrandole bardzo przypominające te średniowieczne widzimy nadal w wielu kościołach, szczególnie tych budowanych w stylu gotyckim.

Proste lampy wiszące

Natomiast XX wiek to czas, w którym zapanowały lampy wiszące. Mamy do wyboru coraz większą liczbę ich wzorów, dostępne są w każdym markecie z artykułami budowlanymi. Mają przeróżne kształty. W pokojach dziecięcych popularne są te w kształcie zwierząt, np. delfinów. W Europie Zachodniej popularnością cieszą się również te, do produkcji których wykorzystano kamienie szlachetne, złoto, srebro bądź platynę. Odpowiednio dobrane są w stanie dodać szyku wnętrzom, w których się znajdują. Dziś panuje moda na styl nowoczesny, a więc wszystkie odcienie srebra, połyskującą biel, ewentualnie głęboko czerń. Wnętrza urządzane w tego rodzaju barwach sprawiają wrażenie czystych, wręcz sterylnych.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top