Strona główna » Ruch: sekret życia w dobrym zdrowiu

Ruch: sekret życia w dobrym zdrowiu

Na co dzień każdy z nas chce cieszyć się dobrym samopoczuciem, nie chorować i nie mieć żadnych dolegliwości. Specjaliści twierdzą, że największy wpływ na to, w jakiej jesteśmy formie, mamy my sami. Zachęcają nas między innymi do ruchu.

Przynajmniej 30 minut ruchu codziennie zalecają nie tylko ortopedzi i fizjoterapeuci

Lekarze mówią nawet, że ruch może zastąpić wszystkie leki, ale nie ma leku, który zastąpi ruch. Aktywność fizyczna przynosi nam mnóstwo korzyści, począwszy od tych codziennych aż po długofalowe. Ruch chroni nas przed nadwagą i otyłością, poprawia odporność na infekcje, chroni przed chorobami układu krążenia, cukrzycą, chorobami nowotworowymi, wadami postawy. Aktywność opóźnia także starzenie się organizmu.

Najlepszy wysiłek to trening tlenowy (aerobowy). Codziennie przez 30 – 60 minut polecane są: pływanie, jazda na rowerze, taniec, bieg, nordic walking i spacer. W trakcie ich wykonywania mięśnie pozyskują energie z procesów tlenowych. Jest to o wiele bardziej korzystne dla zdrowia niż czerpanie energii bez udziału tlenu. 2-3 razy w tygodniu możemy poćwiczyć siłowo. Robimy pompki, brzuszki, przysiady. Ćwiczenia siłowe są doskonałym uzupełnieniem wcześniej wykonywanych ćwiczeń aerobowych. Po regularnych, systematycznych treningach nasze mięśnie rozwiną się i wzmocnią – bardzo dużą korzyść odniosą z tego nasze stawy.

Na trening ubieramy się wygodnie

Dzięki temu będziemy mogli swobodnie się poruszać i lepiej panować nad swoim ciałem. Uchroni nas to przed urazami i wypadkami. Pamiętajmy, aby nie ćwiczyć od razu po posiłku – musimy zachować przynajmniej 1,5 godziny przerwy. Każdą gimnastykę rozpoczynamy o rozgrzewki. Przez około 10 minut krążymy nadgarstkami, głową, barakami, stopami, robimy wymachy ramion, przysiady, skłony. Jeśli możemy sobie pozwolić na wydanie 100 – 200 złotych, to zaopatrzmy się w pulsometr. Urządzenie to pokaże, jakie tętno mamy podczas ćwiczeń. Dbajmy także o dietę z odpowiednią ilością węglowodanów, po wysiłku musimy zjeść posiłek.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top