Strona główna » Planowanie pokoju dla dziecka

Planowanie pokoju dla dziecka

Zaprojektowanie wymarzonego pokoju dla swojego dziecka jest niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ niełatwo sprostać dziecięcej wyobraźni. Doskonałym pomysłem wydaje się więc włączenie dziecka do planowania rozkładu pomieszczenia oraz wyboru kolorów.

Dużą rolę przy projektowaniu wnętrza powinny odgrywać zainteresowania oraz wiadome płeć malucha. Niektórzy chłopcy uwielbiają sport, inni interesują się kosmosem a jeszcze inni mają hopla na punkcie motoryzacji.

szafa przesuwna

Planowanie pokoju dla dzieckaNatomiast dziewczynki mają zupełnie inne zainteresowania. Oczywiście podstawowym meblem powinno być łóżko, które musi mieć bardzo wygodny materac potrafiący dopasować się idealnie do ciała. Jest to o tyle ważne, że kręgosłup dziecka łatwo może ulec deformacjom, a naprostowanie ich zajmuje wiele czasu i pracy.Odpowiednia postawa dziecka powinna być też możliwa podczas odrabiania pracy domowej, dlatego ważne jest dobre biurko oraz krzesło umieszczone przy nim. Zestaw ten powinien umożliwić dobranie optymalnej pozycji dla dziecka, które musi czuć się komfortowo, a przy tym się nie garbić i trzymać plecy prosto. Niektórzy rodzice popełniają błąd godząc się na wszystkie zachcianki potomka, gdyż moim zdaniem szafka TV nie powinna znaleźć się w pokoju nastolatków. Powinni oni mieć ograniczony dostęp do telewizji i Internetu, ponieważ obecnie ciężko o jakieś wartościowe programy.

szafka TV

Nie może być tak, że w domu telewizor spełnia rolę niańki do dziecka. Już od najmłodszych lat należy obcować z maluchem, a nie dawać go przed szklany ekran i liczyć, że będzie się ono cały czas w niego wpatrywało. Kolejnym elementem, który powinno mieć dziecko jest duża szafa przesuwna. Trzymanie ubrań dziecka w garderobie nie jest najlepszym pomysłem, lepiej aby miało ono łatwy dostęp do nich w swoim pokoju. Uatrakcyjnić wnętrze może jeszcze ozdobna lampa świecąca w niestandardowych kolorach, na ścianach mogą pojawić się obrazy albo plakaty związane z zainteresowaniami. Niektórzy rodzice próbują nauczyć dziecko odpowiedzialności poprzez kupienie im zwierzątka, jednak nie każdy maluch nadaje się do opieki, dlatego klatka z papugą albo chomikiem nie jest wskazana.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top