Strona główna » Jak organizować bardzo małą przestrzeń mieszkalną?

Jak organizować bardzo małą przestrzeń mieszkalną?

Jak organizować bardzo małą przestrzeń mieszkalną?Mieszkając w kawalerce lub innym małym mieszkaniu warto zastanowić się, jak urządzić je w inteligentny sposób, który ograniczy zużycie przestrzeni do minimum i pozwoli nam cieszyć się maksymalną przestrzenią i komfortem.

Liderem w opracowywaniu rozwiązać dla małych przestrzeni jest szwedzki gigant meblowy Ikea. Od lat projektanci Ikei opracowują meble i ich ustawienie w ten sposób, aby nawet z maleńkiej przestrzeni wycisnąć maksymalnie wiele wolnego miejsca. Wszystkie meble projektowane przez Ikeę są praktyczne i wielozadaniowe. Sprytne szafki które zmieniają się po rozłożeniu w stół do przygotowywania posiłków czy stół do pracy, to standard. Kilka stolików w różnych rozmiarach, z których każdy mniejszy wsuwany jest pod większy, a rozsunięte stanowią przestrzeń do pracy, to kolejny znany projekt marki.

Popularne rozwiązania

Bardzo popularne są także rozwiązania polegające na używaniu podwyższeń i antresoli. Na specjalnie zbudowanej konstrukcji umieszcza się łóżko, a przestrzeń, którą normalnie by ono zajęło przeznacza się na ustawienie szafy czy biurka. Takie rozwiązanie oszczędza nam cennych metrów kwadratowych i sprawia, że możemy normalnie funkcjonować w przestrzeni, która inaczej by się do tego nie nadawała, z racji swojej zbyt małej powierzchni.

Innym wynalazkiem są drzwi składane lub drzwi łamane. Zajmują one ułamek miejsca, które zajęły by standardowe drzwi. Drzwi składane przesuwają się w bok zamiast otwierać do przodu, przez co nie potrzebują dodatkowej przestrzeni. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które naprawdę może zrobić różnicę, jeśli w grę wchodzi każdy metr kwadratowy. Przykłady drzwi składanych można znaleźć na tej stronie:

Klucz do dobrej organizacji

Kluczem do dobrej organizacji małej przestrzeni jest posiadanie ograniczonej ilości przedmiotów. Należy pamiętać, że mając mało do przechowania nie potrzebujemy stawiać aż tyle szaf, szafek czy pudeł. Każdy niepotrzebny lub mało używany przedmiot odbiera nam przestrzeń życiową. Jeśli nie pamiętamy o tej zasadzie, to nawet najprzemyślniejsze moduły do przechowywania i projekty nie zdołają poprawić naszego standardu życia.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top