Olejowanie tarasów

Olejowanie tarasów

Zabezpieczanie olejem desek tarasowych, tak zwane olejowanie tarasów, to czynność, którą trzeba powtarzać w miarę regularnie. Niektórzy właściciele domów twierdzą, że warto jest to robić nawet co roku i coraz więcej osób przychyla się do tej opinii. Jest to bowiem czynność bardzo prosta i stosunkowo tania, która nie tylko zdecydowanie poprawia wygląd desek, ale także w sposób istotny wzmacnia je chroniąc przed czynnikami atmosferycznymi oraz mechanicznymi.

Przygotowanie

Olej do tarasów to jedyny konieczny zakup, jaki będziemy musieli poczynić przed przystąpieniem do pracy. Warto jest też mieć specjalną szczotkę do takich produktów, ponieważ olej do tarasów rozprowadza się za jej pomocą bardzo przyjemnie. Jeśli ktoś uważa taki wydatek za zbędny, ni złego się nie stanie.

Niemal każdy olej do tarasów jest bardzo wydajny. Zazwyczaj można się spodziewać, że 1 litr preparatu starczy na co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni. Zazwyczaj jest to nawet 18-20 metrów. Olej do drewna kolory może mieć bardzo różne i kiedy będziemy wybierali odpowiedni produkt, powinniśmy zwrócić uwagę, jaki jest jego odcień. Zmodyfikuje on bowiem nasz kolor dotychczasowy. Przy zakupie powinno się ponadto upewnić, że olej jest przeznaczony do gatunku drewna, jaki posiadamy. Większość olejów jest uniwersalna i nadaje się prawie do wszystkiego, ale nawet w ich przypadku pozostaje część „prawie”.

Podłoże

Przygotowanie podłoża do olejowania nie jest trudne, ponieważ w większości przypadków konieczne jest po prostu mocne spłukanie powierzchni desek. Ważne jest, żeby nie było tam żadnych zabrudzeń, ponieważ olej musi wnikać w powierzchnie drewna, a zabrudzenie tu uniemożliwi. Zwłaszcza zabrudzenie tłuste.

Niektórzy producenci doradzają ponadto, by unikać malowania olejem w bardzo gorące dni, co związane jest z faktem, że zwłaszcza na ciemnym, mocno nagrzanym podłożu olej może parować. Opary oleju, nawet przy pracy na zewnątrz, mogą być drażniące i jeśli nie ma potrzeby wystawiać się na ich działanie, naprawdę nie powinno się tego robić.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *