Strona główna » Obniżamy cholesterol bez leków

Obniżamy cholesterol bez leków

Idealnym cholesterolem może pochwalić się niewielu z nas. Aż 61 procent dorosłych Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Nie oznacza to jednak, że leki na jego obniżenie musi brać co drugi Polak. W obniżaniu poziomu cholesterolu bardzo skuteczne są także metody naturalne. Najczęściej to właśnie od nich zaczyna się leczenie. Dopiero, gdy one nie przyniosą efektów, przepisywane są leki. Od razu leki są też przepisywane tym osobom, które mają nie tylko podwyższony cholesterol, ale także nadciśnienie, cukrzycę lub choroby nerek.

Zamiast masła margaryna

Z jedzenia masła warto zrezygnować mają wysoki poziom cholesterolu. Możemy je zastąpić miękką margaryną, która jest tłuszczem roślinnym, a więc nie zawiera cholesterolu. W dobrych miękkich margarynach nie ma także szkodliwych tłuszczy trans. Należy się ich wystrzegać, po dość znacznie podnoszą stężenie cholesterolu. Tłuszcze trans zawierają słodycze, panierowane kotlety i inne smażone potrawy, margaryny twarde. Niektóre z miękkich margaryn zawierają dodatek obniżających poziom cholesterolu steroli.

Sięgamy po błonnik

W regulowaniu poziomu cholesterolu jest niezastąpiony. Nierozpuszczalny usuwa z jelit nadmiar tłuszczu oraz toksyczne produkty przemiany materii. Rozpuszczalny blokuje dostęp cząsteczkom cholesterolu do krwi. W codziennym menu powinny znaleźć się produkty, które dostarczą organizmowi przynajmniej 30 g błonnika. 6 sztuk brukselki, połowa szklanki kaszy gryczanej, grahamka dostarczą 5 g błonnika. Więcej zawierają go otręby pszenne (w szklance jest 42 gramy) i czerwona fasola. Nasza dieta jest jednak uboga w błonnik. Możemy uzupełniać go preparatami z apteki. Pamiętajmy jednak, że zwiększenie ilości błonnika w diecie musi iść w parze z wypijaniem większej ilości wody.

Pijemy zioła i jemy czosnek

Zawarta w czosnku allicyna, garlicyna i ajoen to substancje, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu o 10 procent. Wystarczy jeść dziennie 2 surowe ząbki czosnku. W obniżeniu poziomu cholesterolu pomaga także napar z babki płesznik.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top