Strona główna » Z naturalnej apteki: żurawina

Z naturalnej apteki: żurawina

Z naturalnej apteki: żurawinaŁatwo dostępna w polskich warunkach klimatycznych przez wieki była doskonałym źródłem witaminy C. Nazywano ją nawet cytryną dla ubogich. Pod koniec XIX wieku odkryto, że żurawina jest doskonałym lekarstwem na infekcje układu moczowego. Dzisiaj preparaty z wyciągiem z żurawiny dostępne są w każdej aptece. Pacjentom polecają ją nie tylko zielarze, ale także lekarze.

Nie tylko na infekcje pęcherza moczowego

Żurawina doskonale sprawdza się w infekcjach pęcherza. Są za nie odpowiedzialne bakterie E.coli. Owoce żurawiny zmniejszają ich przyczepność do ścianek pęcherza. W ten sposób ilość odpowiedzialnych za infekcje bakterii zmniejsza się. Preparaty zawierające wyciąg z żurawiny, suszone owoce i sok żurawinowy można wykorzystywać zarówno w profilaktyce infekcji dróg moczowych jak i w ich leczeniu. Ale to jeszcze nie wszystkie właściwości lecznicze żurawiny. Zawarte w jej owocach flawonoidy zapobiegają tworzeniu się zakrzepów. Wpływają korzystnie na rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Prowadzone nad właściwościami żurawiny badania pozwalają przypuszczać, że zawierają one także związki, które zmniejszają utlenianie się cholesterolu. Oznacza to, że zmniejsza się ryzyko rozwoju miażdżycy. Zawarte w żurawinie substancje zmniejszają także ryzyko rozwoju wrzodów żołądka. Żurawina zmniejsza także ryzyko rozwoju paradontozy, działa także korzystnie na urodę. Przypuszczalnie żurawina działa antynowotworowo.

Jak wykorzystywać żurawinę?

Najcenniejsze są świeże owoce. Zerwane można przez kilka miesięcy przechować w lodówce, a w zamrażarce lub zamrażalniku nawet przez rok. Właściwości lecznicze mają nie tylko świeże owoce, ale także suszone oraz przetwory z żurawiny. Można z nich przygotować leczniczą nalewkę (pita po łyżce dziennie wzmacnia organizm), sok (pijemy go przy infekcjach dróg moczowych). Przemrożone owoce można zalać także syropem przygotowanym z wody, cukru i skórki z cytryny. Owoce jemy przy infekcji pęcherza lub przy przeziębieniu.

Pamiętajmy, że żurawina ma wspierać leczenie konwencjonalne, a nie je zastępować.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top