Strona główna » Jakie mogą być przyczyny zaparć?

Jakie mogą być przyczyny zaparć?

Jakie mogą być przyczyny zaparć?Częstą przyczyną zaparć są błędy żywieniowe. Są jednak zupełnie, dla wielu mocno zaskakujące przyczyny zaparć. Co jeszcze może być przyczyną problemów w toalecie?

Stres

Gdy często towarzyszą nam negatywne emocje, nasz mózg otrzymuje sygnał, że musi skupić się na ochronie naszych ważnych narządów, w tym przede wszystkim serca. Mogą więc pojawić się problemy z trawieniem. Gdy do takich sytuacji dochodzi zbyt często, może dojść do zaparć nawykowych. Są osoby, które bardzo mocno stresują się, gdy muszą skorzystać z publicznej toalety. Z kolei innych stres zmusza do częstszych wizyt w toalecie. Gdy zaparciom na przemian towarzyszą biegunki, jest duże prawdopodobieństwo, że jest to zespół jelita drażliwego.

Praca zmianowa

Nasz układ pokarmowy lubi, gdy toaletę odwiedzamy rano. Praca na zmiany może więc niekorzystnie wpłynąć na trawienie, a w efekcie prowadzić do zaparć. Osoby, które muszą pracować w różnych godzinach, nie tylko w ciągu dnia, ale także nocą, powinny unikać jedzenia tłustych dań i kofeiny. Zamiast tego powinny sięgać po duże ilości warzyw i owoców, które są źródłem błonnika. W uniknięciu problemów pomaga także picie dużej ilości wody.

Zażywane leki

Przyczyną problemów z toalecie mogą być także zażywane leki. Najczęściej winowajcą jest zawarta w niektórych lekach przeciwzapalnych, przeciwkaszlowych i przeciwbólowych kodeina. Znosi ona ból, ale jednocześnie spowalnia pracę jelit, co może powodować zaparcia. Podobne działanie uboczne mogą mieć także preparaty z wapniem i żelazem. Gdy konieczne jest zażywanie tych preparatów, zmniejszenie dawki może pomóc. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest wprowadzenie do jadłospisu większej ilości zielonych warzyw liściastych. Pomaga także kisiel z siemienia lnianego.

Inne przyczyny

Zaparcia często są jednym z objawów mięśniaków, kłopotów z tarczycą. Zaparcia mogą też pojawić się, gdy wywołujący opryszczkę wirus Herpes simplex typu 2 zaatakuje narządy rodne i obejmie fragmenty jelit, które z nimi sąsiadują.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top