Strona główna » Materiały pomocnicze używane przez florystów

Materiały pomocnicze używane przez florystów

Materiały pomocnicze używane przez florystówZdecydowana większość współczesnych florystów tworzy kompozycje kwiatowe, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Ich stworzenie wymaga oczywiście zdolności manualnych, zmysłu estetycznego, wiedzy, ale także odpowiednich narzędzi. Floryści w swojej codziennej pracy posługują się także materiałami nieroślinnymi. Jakie są ich narzędzia i materiały pomocnicze?

Drut florystyczny

Wbrew pozorom jest to materiał niezwykle często używany w kwiaciarniach. Można go podzielić na dwa rodzaje: na drut techniczny i ozdobny. Drut techniczny nazywany jest także wyrobowym. Ten rodzaj drutu służy do usztywniania łodyg kwiatów, ten drugi jest bardzo ważnym dodatkiem o charakterze dekoracyjnym. Drut techniczny dostępny jest głównie w kolorze zielonym, dzięki temu nie widać go na łodygach kwiatów. Jest on niezbędny przy wykonywaniu wieńców pogrzebowych

Gąbka florystyczna

Najbardziej popularna jest gąbka w kształcie prostokąta. Dzięki niej można układać różnego rodzaju kompozycje w płytkich lub głębokich naczyniach. W hurtowniach florystycznych dostępna jest w dwóch wariantach: zielona do kompozycji z kwiatów ciętych i szara do układania kompozycji z kwiatów suszonych lub sztucznych. Zieloną przed użyciem należy na kilka, kilkanaście minut zanurzyć w misce napełnionej zimną wodą. Oba rodzaje gąbki można bardzo łatwo dociąć do potrzebnych nam wymiarów ostrym nożem. Oprócz standardowej zielonej gąbki w hurtowniach dostępne są gąbki w kształcie krzyża, serca, cylindra, kuli oraz wypełnione nią mikrofony florystyczne, florety, auto corso (stosuje się je wykonując dekorację samochodów do ślubu).

Narzędzia do cięcia i akcesoria

Trudno sobie wyobrazić pracę w kwiaciarni bez niezbędnych narzędzi. Należą do nich przede wszystkim:

–       sekatory, w tym sekatory nożycowe;

–       kombinerki;

–       szczypce okrągłe.

Do najbardziej podstawowych akcesoriów należą:

–       taśma maskująca – zielona, biała lub brązowa;

–       florystyczna dwustronna taśma klejąca;

–       klej florystyczny;

–       ściągacz do kolców;

–       pinholdery;

–       plastelina florystyczna;

–       plastikowe fiolki;

–       statyw florystyczny.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top