Strona główna » Malarstwo niemieckie w XVI wieku

Malarstwo niemieckie w XVI wieku

Realistyczny styl charakterystyczny dla malarstwa niderlandzkiego na początku XVI wieku bardzo mocno zaczął wpływać na malarstwo niemieckie. Wzorując się na malarzach włoskich malarze niemieccy wprowadzili do obrazów tematykę antyczną, religijną i mitologiczną. Malowali także sceny alegoryczne, w których pojawiały się akty. Stopienie w całość elementów stylistyki gotyckiej, włoskiej i niderlandzkiej nie zawsze było udane. Wiele obrazów niemieckich mistrzów pędzla z tego okresu jest naiwnych i niespójnych. Malarstwo niemieckie było jednak bardzo realistyczne, zawierało także bardzo duży ładunek emocjonalny.

Twórczość Albrechta Dürera

Albrecht Dürer żył w latach 1471 – 1528. Jest najwybitniejszym przedstawicielem niemieckiego renesansu. Dürer był artystą o bardzo szerokich zainteresowaniach teoretycznych, z tego powodu jest on bardzo często porównywany z Leonardem da Vinci. Artysta odbył dwie podróże do Włoch; w tym kraju studiował perspektywę i kolor. W efekcie doskonale zrozumiał idee włoskiego renesansu. Połączył harmonijność i intelektualizm włoskiego renesansu z gotycką tradycją i niderlandzkim realizmem. Jako pierwszy na Północy Europy był teoretykiem sztuki: zajmował się proporcjami człowieka i perspektywą. Jest autorem Madonn, autoportretów i portretów oraz dużych kompozycji ołtarzowych. Jego dziełem są między innymi: „Adoracja Świętej Trójcy”, „Adam i Ewa”, „Rycerz, śmierć i diabeł”. W obrazie „Adam i Ewa” idealnie ukazał proporcje człowieka. Niezwykłe rezultaty Dürer osiągnął w drzeworycie i miedziorycie.

Malarstwo niemieckie w XVI wieku

Twórczość Lucasa Cranacha starszego

Lucas Cranach starszy żył w latach 1472 – 1553. Cranach malował bardzo przejmujące obrazy o tematyce religijnej („Ukrzyżowanie”) oraz cieszące się ogromnym powodzeniem, bardzo mocno przesiąknięte erotyzmem kobiece akty. Cranach jest również autorem obrazów o tematyce mitologicznej. Tworzył również obrazy alegoryczne. Poziom artystyczny jego obrazów jest bardzo nierówny. Malował bardzo wiele, niektóre z dzieł powstały z udziałem jego współpracowników.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top