Strona główna » Lokata bankowa: produkt idealny dla chcących oszczędzać

Lokata bankowa: produkt idealny dla chcących oszczędzać

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warto mieć oszczędności. Gromadzenie ich w przysłowiowej skarpecie nie jest jednak najlepszym pomysłem. Tak przechowywane pieniądze nie są bowiem bezpieczne. Rozwiązaniem godnym uwagi są oferowane przez banki lokaty bankowe. Zobaczmy, co warto uwzględnić, wybierając lokatę, aby nie popełnić błędu.

Wysokość oprocentowania

Jeśli chodzi o lokaty bankowe, to właśnie wysokość oprocentowania jest jednym z tych elementów, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze. To właśnie ten czynnik wpływa na bezpośredni zysk, jaki osiągniemy z lokaty. Zależność jest w tym wypadku banalnie prosta: im wyższe oprocentowanie, tym oczywiście lepiej. Niestety, dzisiaj większość banków proponuje klientom lokaty bankowe z oprocentowaniem na podobnym poziomie. Czasami jednak zdarzają się ciekawe akcje promocyjne. Wówczas można liczyć na oprocentowanie znacznie wyższe niż normalnie. Z takich okazji na pewno warto korzystać.

Czas trwania

Każda lokata bankowa ma ściśle określony czas trwania. Podobnie jak wysokość oprocentowania wpływa on na osiągnięty z lokaty zysk. Zasada jest podobna: im dłużej trwa lokata, tym na większy zysk można z niej liczyć. Wybierając czas trwania lokaty, należy jednak pamiętać o tym, że w większości przypadków ogranicza on dostęp do pieniędzy. Lokatę można oczywiście zamknąć przed terminem, ale wówczas nie zarobimy nic. Wszystkie odsetki przepadną. Wielu specjalistów zaleca więc krótsze lokaty i ewentualne ich przedłużanie niż lokaty długoterminowe.

Kapitalizacja odsetek

Lokata bankowa: produkt idealny dla chcących oszczędzać

Na ogół dokonywana jest na koniec trwania lokaty. Warto jednak poszukać takiej lokaty, w przypadku której kapitalizacja ma miejsce codziennie. Taki sposób kapitalizacji odsetek gwarantuje bowiem znacznie większy zysk, co oczywiście dla posiadacza lokaty jest zdecydowanie bardziej korzystne.

Lokata terminowa to produkt bankowy cieszący się niemałą popularnością. Poleca się ją wszystkim dysponującymi oszczędnościami. Lokata pozwala na ich bezpieczne ulokowanie, a jednocześnie pomnożenie.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top