Strona główna » Jak w czasie upałów powinny dbać osoby chore na cukrzycę i nadciśnienie?

Jak w czasie upałów powinny dbać osoby chore na cukrzycę i nadciśnienie?

W okresie lata wiele osób czuje się nie najlepiej. Szczególnie źle mogą czuć się osoby, które chorują na cukrzycę lub nadciśnienie. Jak osoby te powinny o siebie dbać podczas upałów?

Upał a nadciśnienie

Układ krwionośny pełni w organizmie między innymi funkcję chłodzącą. W czasie upałów, aby mógł schłodzić ciało, naczynia krwionośne muszą się rozszerzać. Przepływ krwi jest wolny, ale dość duży. Dodatkowe ciepło jest oddawane przez skórę: pocimy się intensywnie. Wraz z potem dochodzi do utraty elektrolitów. Gdy krew wolniej płynie, ciśnie krwi staje się niższe. W efekcie dochodzi do zatrzymywania się wody w organizmie i powstawania obrzęków. Z uwagi na spadek ciśnienia podczas upałów może okazać się, że niezbędna będzie korekcja leków na nadciśnienie. Najczęściej przyjmowane dawki muszą zostać zmniejszone. Bardzo rzadko konieczne jest odstawienie leku całkowicie. W czasie upałów trzeba oczywiście dużo pić. Do wody z krany warto dodawać soki warzywne, można też oczywiście wybrać średnio- lub wysokozmineralizować wodę butelkową. Warto pić także apteczne lub przygotowane w domu napoje izotoniczne. W domowym napoju izotonicznym powinna znaleźć się glukoza i trochę soli. Przykładowy napój to: 2 szklanki ciepłej wody, sok z 1/2 cytryny, 1,5 łyżki miodu. Osoby chore na nadciśnienie powinny unikać dusznych, gorących pomieszczeń oraz słońca.

Cukrzyca i upał

Diabetycy w okresie lata bardzo często mają chwiejne wyniki glikemii. To efekt nie tylko diety (latem kuszą zawierające dużo cukru owoce), ale także upałów – na skutek pocenia się dochodzi do utraty kalorii, w efekcie dochodzi do spadku stężenia glukozy we krwi. W okresie lata niezwykle ważne jest zachowanie diety, intensywna kontrola poziomu glukozy oraz zażywanie leków. Diabetycy powinni mieć świadomość, że dwu tygodniowa przerwa w zażywaniu insuliny lub leków powodując skoki poziomu glukozy, może być przyczyną nieodwracalnych zmian w organizmie. Taka przerwa można na przykład nasilić retinopatię. Zachowanie zdrowego rozsądku jest konieczne.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top