Strona główna » Jak urządzić pokój dziecka

Jak urządzić pokój dziecka

Ludzie szczególnie intensywnie rozwijają się w pierwszych latach swojego życia. Wzrost jest widoczny gołym okiem, niemal z dnia na dzień.

Aby rozwój dziecka przebiegał bez zakłóceń i możliwie efektywnie, warto zastanowić się jak urządzić pokój dziecka.

Zadbaj o bezpieczeństwo

W pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo. Małe dzieci niemal stale potykają się, przewracają, włażą tam, gdzie zupełnie nie powinny i robią karkołomne ewolucje – wie to każda mama. Nic dziwnego, że mebelki w pokoju dziecinnym nie powinny mieć ostrych krawędzi. Wskazane są delikatnie zaokrąglone kształty, lekkie tworzywa sztuczne, które w razie silnego uderzenia ulegną odkształceniu, ale nie pęknięciu na wiele fragmentów. Mebelki w pokoju dziecinnym powinny być też bardzo stabilne, np. krzesełka powinny mieć dużą powierzchnię obrysu podstawy w porównaniu do siedziska. Zapobiegnie to przewróceniu krzesełka z dzieckiem na nim.

Odporność

Zdarza się również, że nasze pociechy lubią czasami bazgrać po ścianach. Z tego tytułu farby do pokoju dziecięcego powinny być raczej wodoodporne i łatwo zmywalne. Oczywiście powinny być też nietoksyczne. Podobnie odporne na zabrudzenia powinny być powierzchnie mebli. Ich powłoki nie powinny dać się łatwo złuszczać i być odporne na zarysowania, które bez wątpienia powstaną.

Miejsce zabaw

Jak urządzić pokój dzieckaJeśli jeszcze zastanawiamy się jak urządzić pokój dla dziecka, to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że pokój dziecinny to nie tylko miejsce zabawy, ale i wypoczynku. Zadbajmy o właściwą ergonomię łóżeczek, ale i biurek, jeśli dzieci będą odrabiać przy nich lekcje. Jeśli pokój jest niewielkich rozmiarów, z powodzeniem można zastosować łóżka piętrowe, albo kombinację: łóżko u góry, a biurko do odrabiania lekcji na dole. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku bardzo małych dzieci, ale nastolatki mogą je docenić, gdyż daje pewne poczucie azylu. Jak mówi porzekadło: małe dzieci – mały problem, duże dzieci – duży problem, tak i tutaj wraz z dorastaniem latorośli niezbędna będzie zmiana aranżacji pomieszczenia. Jego wystrój będzie się z czasem komplikować.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top