Strona główna » Jak obniżyć ciśnienie i cholesterol?

Jak obniżyć ciśnienie i cholesterol?

Cholesterol i ciśnienie w normie to krok do tego, aby móc długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Jak je można skutecznie obniżyć?

Wysoki cholesterol i nadciśnienie – to najważniejsze czynniki ryzyka chorób serca

Bardzo często podwyższone stężenie cholesterolu idzie w parze z nadciśnieniem. Nadciśnienie nie daje żadnych objawów. Każda osoba dorosła powinna więc kontrolować je raz w roku. W nielicznych przypadkach nadciśnienie w początkowym okresie możliwe jest zastosowanie terapii niefarmakologicznej. Oznacza to, że trzeba więcej się ruszać i mniej jeść. Osoby palące powinny też rozstać się z nałogiem. U większości osób konieczna jest jednak nie tylko zmiana stylu życia, ale także zażywanie leków. Leki na nadciśnienie w zależności od mechanizmu działania dzielą się na 5 grup. Wszystkie wykazują podobną skuteczność. Bardzo często jednak pacjenci z nadciśnieniem mają jeszcze inne schorzenia. To one decydują o tym, z jakiej grupy lek należy przepisać.

Ryzyko zawału rośnie również, gdy mamy zbyt wysoki poziom cholesterolu

Ten krążący we krwi tłuszcz jest niezbędny do wielu ważnych procesów (na przykład do syntezy niektórych hormonów i produkcji witaminy D), większość z nas ma go jednak za dużo. Części nadmiaru usuwa wątroba, ale część trafia do naczyń krwionośnych i osadza się na ich ścianach. Przed ukończeniem 40. roku życia badanie poziomu cholesterolu wystarczy robić raz na 5 lat. Potem powinniśmy wykonywać to badania co roku. Warto badać nie tylko cholesterol całkowity, ale także jego frakcje – LDL i HDL. Razem z lipidogramem powinien zostać zbadany poziom trójglicerydów. W obniżaniu stężenie cholesterolu stosowane są od wielu lat statyny. Dostępne są jednak także nowe terapie, które są znacznie bardziej skuteczne. Nowoczesne leki to tak zwane przeciwciała monoklonalne anty-PCSK9. Są to leki podawane w zastrzykach raz na miesiąc. Jak na razie jest kuracja stosowana w szczególnych przypadkach. Nie są znane jej odległe skutki, a do tego jest ona jak na razie stosunkowo kosztowna.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top