Strona główna » Jak nie dać się cukrzycy?

Jak nie dać się cukrzycy?

Cukrzyca jest bardzo podstępną chorobą. Bardzo długo nie daje żadnych objawów. W tym czasie jednak może uszkodzić wzrok, nerki, serce. Aby nie dopuścić do spustoszeń w organizmie, musimy regularnie badać krew, by cukrzyca została wcześnie wykryta.

Objawy cukrzycy

Choroba najczęściej atakuje znienacka, czasem są jednak pewne symptomy, które pozwalają wykryć ją wcześnie. Powodem do niepokoju może być zmęczenie, nadmierna senność, często występujące zaburzenia erekcji, niczym nieuzasadnione przesuszenie i swędzenie skóry, nadmierne pragnienie, chudnięcie, nawracające infekcje intymne. Powodem do niepokoju są także zaburzenia czucia w stopach. Wskazują na to otarcia, skaleczenia, rany, których nie czujemy.

W trosce o serce

Nieleczona cukrzyca uszkadza drobne naczynia krwionośne. Jest to bardzo niebezpieczne, bo skutkuje zachorowaniem na choroby układu krążenia. Utrzymujące się zbyt wysokie stężenie cukru w organizmie, prowadzi do odkładania się w naczyniach krwionośnych złogów wapnia i cholesterolu. Efektem jest zwężenie tętnic, czego z kolei konsekwencją jest podwyższone ciśnienie krwi. Częstym powikłaniem cukrzycy jest zawał serca lub udar mózgu, dlatego należy nie tylko badać poziom cukru, ale także regularnie mierzyć ciśnienie.

Zagrożenie dla nerek

Cukrzyca jest groźna nie tylko dla serca, ale także układu moczowego. Może prowadzić do nefropatii cukrzycowej. W trakcie rozwoju choroby w naczyniach krwionośnych nerek zachodzą poważne zmiany. Gdy nefropatia nie będzie prawidłowo kontrolowana, może doprowadzić do całkowitej niewydolności nerek. Nefropatia cukrzycowa może zostać wcześnie wykryta pod warunkiem, że regularnie będzie sprawdzany poziom kreatyniny we krwi, białka w moczu oraz przesączania kłębuszkowego.

W trosce o wzrok

Podwyższona ilość cukru we krwi uszkadza także wzrok. Najszybciej uszkadzane są drobne naczynia krwionośne. Wraz ze wzrostem poziomu cukru, podwyższa się ciśnienie śródgałkowe. W bardzo krótkim czasie może stać się to przyczyną retinopatii cukrzycowej.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top