Strona główna » Jak dbać o pamięć?

Jak dbać o pamięć?

Jak dbać o pamięć?Nie jest z pewnością dla nikogo nowością, że zdrowie człowieka wraz z upływem lat się zmniejsza. Jednym z konsekwencji procesu starzenia się jest utrata pamięci. Starsi ludzie, albo nawet tacy w średnim wieku zaczynają w pewnym momencie zapominać najprostszych rzeczy. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli odpowiednio zadbamy o własne zdrowie, to problemy z pamięcią mogą nas nie dotyczyć w przyszłości.

Ćwiczenia pamięci

Przede wszystkim niezwykle ważne jest stałe ćwiczenie pamięci i tym samym zmuszania mózgu do pracy. Eksperci zajmujący się leczeniem pamięci uważają, że zaangażowanie w naukę i rozwój intelektualny przez cały życie, pomagają w utrzymaniu lepszej kondycji umysłowej. Wpływa to ostatecznie na to, że również osoby takie nie mają większych problemów z pamięcią. Ćwiczenie mózgu poprzez rozwiązywanie różnego rodzaju zagadek, quizów, czytanie książek oraz uczenie się wpływa na to, że nasz umysł jest stale w formie. Jest to niezwykle ważne. Ponadto należy dbać o to, aby w trakcie uczenia się nowej rzeczy korzystać ze wszystkich zmysłów. Im więcej angażujemy zmysłów w uczenie się, tym bardziej zmusza się mózg do wytężonej pracy. Jest to również dobry sposób na jego ćwiczenie.

Jak się uczyć?

Oprócz tego niezwykle ważne jest to, w jaki sposób podchodzimy do uczenia się. Każdy zdaje sobie z pewnością sprawę z tego, że powtarzanie jest najlepszym sposobem uczenia się, ale trzeba wiedzieć, jak to odpowiednio robić, aby przyniosło wyczekiwane efekty. Nie warto powtarzać w kółko jednej rzeczy, jednego zdania, słowa przez kilka minut. W ten sposób to, co powtarzamy, zapamiętamy jedynie na krótki okres czasu. Jest to tak zwana pamięć krótkotrwała, która nie jest zbytnio efektywna.. Zamiast tego najlepiej powtarzać dane słowo, czy zdanie raz na jakiś czas. Przykładowo możemy to robić raz w ciągu godziny, później raz na kilka godzin, czy nawet dni. Metoda ta jest szczególnie przydatna i efektywna. W ten sposób jesteśmy w stanie zapamiętać określone rzeczy na naprawdę bardzo długi okres czasu. Jest to pamięć długotrwała.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top