Strona główna » Jak dbać o choinkę?

Jak dbać o choinkę?

Jak dbać o choinkę?Jest najważniejszą dekoracją na Boże Narodzenie. Zgodnie z tradycją choinka w naszym domu powinna stać przynajmniej do święta Trzech Króli (6 stycznia) lub do końca okresu bożonarodzeniowego, który przypada w dniu 2 lutego. Co zrobić, aby nasze drzewko przetrwało jak najdłużej w dobrym stanie?

 

 

 

 

Po czym poznamy, że choinka jest świeża?

Drzewko, które zostało niedawno ścięte ma intensywnie zielony kolor. Gałązki są giętkie i trudno jest je złamać. Podczas dotykania ze świeżej choinki nie będą opadać igły. Jeżeli kupujmy choinkę w pojemniku warto przyjrzeć się ziemi, w której jest posadzona. Jeżeli powierzchnia ziemi jest porośnięta chwastem lub mchem, to znak, że drzewka zostało posadzone odpowiednio wcześnie i zdążyło się w donicy dobrze ukorzenić.

Jakie drzewko kupić?

Do wyboru mamy:
– świerki: jego gałązki pachną bardzo intensywnie. Jego igły są ostre i długie, na gałązkach są ułożone równomiernie. Uwaga: świerk mocno kłuje!;
– jodła: górna strona igieł jest ciemnozielona, od spodu są one bardziej jasne;
– jodła kaukaska: ma błyszczące, sztywne igły. Nie kłuje!;
– sosna: ma wiotkie gałązki. Nie powiesimy na nich ciężkich bombek.

Jak pielęgnować drzewko?

Jeśli wybierzesz cięte drzewko, na spodzie pnia zrób nacięcie. Wstaw drzewko do wiadra lub specjalnego stojaka napełnionego ciepłą wodą tak, aby pień był zanurzony w wodzie na głębokość przynajmniej 10 centymetrów. Pamiętaj, aby dolewać wodę. Regularnie podlewaj także choinkę w doniczce. Dbaj o wilgotne powietrze w pokoju.

Gdzie ustawić choinkę?

Nie ustawiaj jej zbyt blisko stołu ani drzwi, gdyż będzie przeszkadzać. Można też łatwo potłuc na niej bombki. Nie ustawiaj jej także w pobliżu grzejnika lub kominka – ciepło sprawi, że igiełki zaczną szybciej opadać. Jeżeli w domu są dzieci lub zwierzęta, musisz ją stabilnie przymocować. Zamiast w stojak wstaw cięte drzewko do dużej donicy wypełnionej kamykami, mokrym piaskiem lub żwirem.

Po świętach cięte drzewko trafia z reguły na śmietnik. Drzewko w donicy należy wynieść na przykład do garażu, a wiosną wysadzić do ogrodu.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top