Strona główna » Dlaczego warto pokochać gruszki?

Dlaczego warto pokochać gruszki?

Dlaczego warto pokochać gruszki?Dietetycy  zalecają, aby każdego dnia w naszym jadłospisie gościły owoce. Do tych, po które warto sięgać należą gruszki. Są ubogie w witaminy (zawierają najwięcej witamin z grupy B), ale zawierają mnóstwo innych składników, których potrzebuje nasz organizm.

Regulują pracę układu pokarmowego

W skórce owoców jest duża ilość błonnika, ich miąższ zawiera twarde cząstki, które wielkością zbliżone są do ziarenek piasku. Dzięki temu gruszki pobudzają jelita do lepszej pracy. Do tego zawarta w dojrzałych gruszkach fruktoza zapobiega zaparciom. Odmiany, które mają cierpki smak zawierają w miąższu i skórce garbniki, działają więc odwrotnie – pomagają wyleczyć biegunkę.

Poprawiają pracę tarczycy

Gruszki zawierają sporą ilość jodu. Nie tylko przyspiesza on przemianą materii, ale jest głównie niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy.

Wzmacniają układ kostny

Zawarty w owocach bor zatrzymuje wapń w organizmie, sprawia też, że jest on lepiej wchłaniany z pożywienia. Dzięki temu gruszki zmniejszają ryzyko złamań i zapobiegają osteoporozie. Są więc szczególnie polecane osobom po 50. roku życia.

Łagodzą stany zapalne pęcherza

Sok z gruszek działa moczopędnie. Zawiera także dużą ilość potasu i arbutyny. Potas bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie nerek, a arbutyna działa bakteriobójczo. Dlatego sok gruszkowy wspomaga leczenie stanów zapalnych pęcherza, a dodatkowo zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych.

Dlaczego jeszcze warto jeść gruszki?

Zawarty w nich bor oraz niacyna (jedna z witamin z grupy B) bardzo korzystnie wpływają na pracę mózgu. Do tego są to owoce, które bardzo rzadko uczulają. Dlatego mogą być podawane dzieciom już po szóstym miesiącu życia. Bez obaw mogą je także jeść osoby, które mają alergię pokarmową. Gruszki bardzo korzystnie wpływają także na urodę: wygładzają naskórek, odżywiają i nadają cerze blasku.

Gruszki to nie tylko bardzo smaczne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe owoce. Bardzo korzystnie wpływają na układ nerwowy, pokarmowy i kostny. Są dobre także dla tarczycy.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top