Strona główna » Nie tylko czerwony barszcz

Nie tylko czerwony barszcz

Nie tylko czerwony barszcz

W wielu domach na wigilijnym stole obowiązkowo pojawia się czerwony barszcz. W niektórych regionach Polski podawane są zupełnie inne zupy. Pojawiają się także inne dania typowe dla danego regionu.

Śląsk i siemieniotka

Zupa ta nazywana jest również konopiotką lub siemieniotką. Jej nazwa wskazuje, że jednym ze składników jest ziarno konopi. Zupę gotowało się kiedyś bardzo długo, zajmowały to cały dzień. Zupa wymagała najpierw przygotowania mąki z kaszy jaglanej, której nie można było kupić w sklepach. Gotową mąkę gotowało się w osolonej wodzie z dodatkiem cukru, następnie dodawało się do niej ziarna konopi siewnych.

Podhale i bryndzylki

Na Podhalu na wieczerzę wigilijną podawane są między innymi bryndzylki. To pierogi z farszem przygotowanym z gotowanych ziemniaków, bundzu (ser z owczego mleka) i oscypka. Tradycyjną podhalańską potrawą są także moskole. Kiedyś pieczono je na kuchennej blasze z mąki owsianej lub żytniej. Dzisiaj piecze się je na patelni, a mąkę zastąpiły gotowane ziemniaki.

Podlasie i kutia

Kutia to tradycyjny deser pochodzący z kuchni wschodniej. Najbardziej popularna jest na Podlasiu, ale przygotowuje się ją również w innych regionach Polski. Kutię przygotowuje się z ziaren pszenicy i miodu. To wersja najbardziej prosta. Na bogato dodaje się do niej bakalie. Na to danie nie istnieje jeden uniwersalny przepis. Każda pani domu przygotowuje kutię inaczej. Stąd też jedna jest bardziej gęsta, inna z kolei raczej rzadko. W każdej może też znaleźć się nie tylko różna ilość bakalii, ale mogą one też być zupełnie inne. Jedni wolą kutię z większą ilością orzechów, inni dodają do niej także migdały.

Moczka

To jedna z najstarszych wigilijnych potraw śląskich. Bazą do moczki jest zasmażka z masła i mąki, piernik (najlepiej z ubiegłorocznej Wigilii) i suszone owoce. W konsystencji moczka przypomina gęsty sos. Dodatkiem do moczki były kiedyś kluski z mąki jęczmiennej.

Zestaw dań na stole wigilijnym najczęściej wynika z rodzinnych i regionalnych tradycji. Koniecznie jednak muszą pojawić się dania z ryb, potrawy z kapustą, mak.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top