Strona główna » Co warto wiedzieć na temat cholesterolu

Co warto wiedzieć na temat cholesterolu

Większość z nas jest zdania, że cholesterol tylko szkodzi. Okazuje się jednak, że jest on niezbędny. Cholesterol jest nam potrzebny między innymi do wytwarzania i przyswajania witaminy D, do dobrego trawienia, produkcji hormonów płciowych.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu nie zawsze skutkiem złej diety

Zbyt wysoki poziom cholesterolu może być wrodzony. Tak zwaną hiperlipidemię, którą powoduje wadliwy gen rodzinną dziedziczy jedna osoba na pięćset. Organizm tych osób nieprawidłowo przetwarza cholesterol w wątrobie i tkankach. Jego nadmiar odkłada się w naczyniach krwionośnych i zwiększa ryzyko miażdżycy. Osoby, które urodziły się z wadliwym genem już w młodym wieku zagrożone są zawałem serca i udarem mózgu. Już od najmłodszych lat osoby te muszą przyjmować leki. Są już dostępne leki najnowszej generacji, które bardzo skutecznie obniżają stężenie cholesterolu. Są to przeciwciała monoklonalne, tak zwane PCSK9. Leki te podaje się w zastrzykach raz w miesiącu.

Nie tylko cholesterol całkowity

Aby określić, jakie jest zagrożenie chorobami układu krążenia i serca trzeba kontrolować nie tylko stężenie cholesterolu całkowitego. Konieczne jest również skontrolowanie jego frakcji – LDL i HDL. LDL nazywany jest „złym” cholesterolem. To właśnie jego cząsteczki transportują do żył cholesterol i zapychają żyły. Tak zwany „dobry” cholesterol, czyli HDL transportuje cząsteczki cholesterolu do wątroby. Tam jest on wykorzystywany między innymi do produkcji niektórych hormonów.

Ruch skutecznie obniża cholesterol

Aktywność fizyczna powoduje spadek poziomu frakcji LDL, sprawia też, że zwiększa się poziom frakcji HDL. Aby tak się stało musimy trenować minimum 3 razy w tygodniu po pół godziny. W czasie wysiłku tętno powinno wynosić 130 uderzeń na minutę. Polecane jest między innymi pływanie i marsze. Po 3 miesiącach regularnego treningu poziom „dobrej”frakcji cholesterolu HDL powinien wzrosnąć o około 7 procent. W utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu pomagają także tłuszcze roślinne.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top