Strona główna » Boże Narodzenie

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie jest drugim po świętach Wielkiej Nocy najważniejszym świętem dla chrześcijan. Kościoły zachodnie obchodzą Boże Narodzenie zgodnie z kalendarzem gregoriańskim w dniu 25 grudnia. Kościoły wschodnie sprawują liturgię nadal według kalendarza juliańskiego. Stąd też Boże Narodzenie obchodzone jest w nich 7 stycznia. Boże Narodzenie w Kościele rzymskokatolickim to święto nakazane.

Tego dnia wierni muszą wziąć udział w liturgii. Święta Bożego Narodzenia upamiętniają narodzenie Jezusa. Są poprzedzone trwającym cztery tygodnie Adwentem – okresem radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa.

Od kiedy 25 grudnia jest świętem?

Święta upamiętniającego narodziny Jezusa w kalendarzu liturgicznym nie było jeszcze w IV wieku. Pierwsza wzmianka o tym, że chrześcijanie uroczyście obchodzą pamiątkę narodzenia Jezusa Chrystusa jest datowana na rok 354. Datę wybrano symbolicznie, gdyż dokładnej daty narodzin Jezusa badacze nie poznali do dzisiaj. Data ta została wybrana między innymi na podstawie apokryfów Nowego Testamentu, czyli tych ksiąg, których kościół katolicki nie uznał za natchnione i nie włączył ich do biblijnego kanonu. Adwent, czyli okres, który poprzedza święta Bożego Narodzenia, jest dla katolików okresem oczekiwania na narodzenie Jezusa został wprowadzony do kalendarza liturgicznego dopiero na przełomie V i VI stulecia.

Wigilia

Nie we wszystkich kościołach chrześcijańskich świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczyna się już 24 grudnia, czyli w Wigilię. Wigilia obchodzona jest w obrządku zachodnim i wschodnim. Wyjątkowo uroczyście obchodzona jest w Polsce. Najważniejszym momentem jest dzielenie się opłatkiem, a później wspólna wieczerza wigilijna. Zgodnie z tradycją w Polsce do stołu wigilijnego jeżeli jest to możliwe zasiada się po ukazaniu się na niebie pierwszej gwiazdki. Tego dnia większość z nas przyrządza postne dania. Nie wszyscy chrześcijanie świętują Boże Narodzenie. Dla świadków Jehowy 25 grudnia nie jest dniem świątecznym. Ich zdaniem korzenie tego święta zbyt mocno są zakorzenione w pogańskich wierzeniach.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top