Strona główna » O bólach korzonkowych

O bólach korzonkowych

O bólach korzonkowychOstry ból, który czasem jest tak silny, że uniemożliwia jakikolwiek ruch, świadczy o ucisku na pęczki włókien nerwowych. Najczęściej ucisk pojawia się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, może jednak pojawić się także w odcinku piersiowym lub szyjnym, ale takie sytuacje zdarzają się raczej sporadycznie.

Objawy

Mogą być bardzo różne, zależą bowiem od tego, w jakim miejscu dojdzie do wysunięcia się dysku. W przypadku silnego bólu w dole pleców, który promieniuje do pośladka, biodra i stopy, wszystko wskazuje, że wysunął się dysk w odcinku lędźwiowym. Często pojawiają się także dodatkowe objawy: wzmożone parcie na pęcherz, mrowienie i drętwienie nóg lub pobolewanie w pachwinach oraz w podbrzuszu. Gdy dojdzie do wysunięcia się dysku w odcinku piersiowym – występuje ból w klatce piersiowej. Najczęściej promieniuje on wzdłuż żeber. Ból karku, mrowienie w rękach oraz trudności w poruszaniu głową – to sygnał, że wysunął się dysk w odcinku szyjnym.

Przyczyny problemów

Kłopoty z korzonkami często są związane z wiekiem: następuje zużycie kręgów i ich zwyrodnienie. Ale atak korzonków może dotknąć także młode osoby. Powodem ataku może być nieprawidłowe podnoszenie ciężaru (należy robić to z przysiadu, a nie ze skłonu) czy intensywny wysiłek fizyczny. Bardzo rzadko atak korzonków występuje po wejściu do zimnej wody, przyczyną problemów może być także uboga w wapń, witaminy i sole mineralne dieta. Ale kłopoty spowodowane złą dietą zdarzają się równie rzadko jak te po gwałtownym oziębieniu ciała.

Terapia

Gdy kłopotom z korzonkami towarzyszy niedowład kończyn i zaburzenia czucia, konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem. Gdy objawy są mniej nasilone, ulgę przyniosą ciepłe okłady oraz dostępne bez recepty leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozkurczowe. Trzeba też przez kilka dni odciążać obolałe miejsca. Gdy po dwóch, trzech dniach samoleczenia objawy nie ustępują lub nasilają się, trzeba skontaktować się z lekarzem. W leczeniu stosuje się między innymi zastrzyki z witaminą B oraz duże dawki leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, czasem konieczna jest operacja.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top