Strona główna » Baterie słoneczne – montaż i koszty

Baterie słoneczne – montaż i koszty

Baterie słoneczne to jeden z najpopularniejszych sposobów na uzyskiwanie alternatywnej energii. Nic dziwnego – to odnawialne źródło energii pozwala zaoszczędzić nawet do 70% kosztów, które poniosłoby się w przypadku korzystania z energii elektrycznej. Co więcej, montaż kolektorów słonecznych pozwala na uniezależnienie się od dostawców energii, a także uniknięcie podwyżek czy wahań cen. W ostatnich latach w Polsce coraz częściej montowane są kolektory słoneczne, najczęściej do celów indywidualnych.

 

Gdzie zamontować baterie słoneczne?

Podstawową zasadą przy montażu jest umiejscowienie baterii w taki sposób, by były skierowane na południe. Dzięki temu będą w stanie dostarczyć możliwie jak najwięcej energii. Zazwyczaj umieszcza się je bezpośrednio na pokryciach dachowych, równie dobrze mogą być jednak montowane na ścianach budynków.

Montaż – samodzielny czy z pomocą specjalistów?

W przypadku mniejszych baterii słonecznych wystarczy postępować zgodnie z instrukcją i nie powinny pojawić się znaczące trudności. Inaczej sprawa wygląda w przypadku większych instalacji – lepiej pozostawić ich montaż fachowcom. Pozwala to zyskać pewność, że baterie słoneczne będą zainstalowane w odpowiedni sposób.

Koszt baterii słonecznych

Cena każdej instalacji uzależniona jest od jej wielkości, rodzaju podłoża i wielu innych czynników. Przy określaniu kosztów należy także uwzględnić ewentualne powierzenie montażu fachowcom. Ceny mogą wahać się od 15 do nawet 30 tysięcy. Choć jest to kwota stosunkowo wysoka, należy mieć na uwadze, że samo korzystanie z energii słonecznej jest o wiele bardziej opłacalne, niż sięganie po nieodnawialne źródła energii, a co za tym idzie – inwestycja w montaż kolektorów szybko się zwróci.

Dotacje na instalację kolektorów

Korzystanie z energii słonecznej nie powoduje szkód dla środowiska, dlatego instalowanie baterii słonecznych wspierane jest przez Unię Europejską. Istnieje wiele możliwości uzyskania dofinansowania, pod warunkiem zakupu kolektorów z udokumentowanym atestem. Dofinansowanie mogą otrzymać zarówno osoby indywidualne, jak i wspólnoty mieszkaniowe.

Zobacz również: http://www.hewalex.pl

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top