Jak uniknąć próchnicy?

Jak uniknąć próchnicy?

Jak uniknąć próchnicy?Cierpimy na nią niemal wszyscy. Zdaniem dentystów są jednak sposoby, aby jej uniknąć. Podpowiadamy, co robić, aby próchnica się nie pojawiła.

Fluor

To pierwiastek, który jest niezbędny dla zdrowych zębów. Zawiera go między innymi herbata. Ale ilość fluoru dostarczanego wraz z pożywieniem to zbyt mało, aby mieć piękne i zdrowe zęby. Dlatego też używamy do mycia zębów pasty z fluorem. Pomocny jest także zabieg fluoryzacji, który dzisiaj wykonywany jest nie tylko u dzieci, ale także u osób dorosłych. U dorosłych zabieg fluoryzacji wykonywany jest najczęściej po skalingu i piaskowaniu zębów.

Dobrze dobrana szczoteczka

Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie. Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli je umyć po każdym posiłku. Gdy jest to niemożliwe, użyjmy gumy do żucia lub wypłuczmy usta wodą. Szczoteczka powinna zostać dobrana do stanu naszych dziąseł. Gdy mają one skłonność do krwawień i obnażania szyjek zębowych, stawiamy na szczoteczkę średnią lub miękką. Gdy mamy mocne dziąsła, możemy wybrać twardą. Spróbujmy też przekonać się do używania elektrycznej szczoteczki.

Płukanki i nitka

Pomogą nam w dokładnym zadbaniu o zęby. Są idealne do usunięcie wszystkich resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Nitki powinniśmy używać codziennie. Można zastąpić ją irygatorem. Koniecznie też nauczymy się sięgać po umyciu zębów po płyn antybakteryjny. Wypłucze on wszystkie drobnoustroje z języka, policzków i zębów.

Cukier

Jest największym wrogiem naszych zębów. Stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, które są odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Choroba ta uszkadza zęby, może też być przyczyną ich utraty. Po zjedzeniu posiłku zawierającego cukier, bakterie zaczynają go przetwarzać. W efekcie powstają kwasy, które zagrażają szkliwu. Na zębach tworzy się także osłabiająca dziąsła (także zęby) płytka. To dlatego konieczne jest regularne czyszczenie zębów w domu oraz u dentysty. Pamiętajmy, że na rynku są pasty do zębów neutralizujące działanie kwasów – produktu rozkładu cukru.

Zęby powinniśmy myć techniką wymiatającą.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *