Strona główna » Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawówNajczęściej choroba atakuje kobiety. Gdy zostanie wcześnie rozpoznana, istnieją duże szanse na długie zachowanie sprawności.

Co to za choroba?

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoagresywną. To choroba, w której organizm z nieznanych lekarzom przyczyn atakuje tkanki własnego organizmu. W przypadku RZS są to stawy. Gdy RZS jest późno rozpoznane, może szybko doprowadzić do niepełnosprawności.

Jakie objawy mogą świadczyć o RZS?

Najbardziej charakterystyczne objawy, które występują u większości chorych to ogólne osłabienia, obrzęk i ból stawów. Niektóre osoby uskarżają się również na mrowienie palców u rąk lub stóp. Bóle i obrzęki mogą mieć różne nasilenie. Stawy mogą jedynie okresowo łagodnie pobolewać (takie dolegliwości i obrzęki można łatwo przeoczyć). Ale ból może być tak silny, że będzie utrudniał poruszanie. Również obrzęki mogą być bardzo silne. Przy tak nasilonych dolegliwościach pojawia się dodatkowo ocieplenie stawu i jego zaczerwienienie. Czasem pojawia się także stan podgorączkowy lub gorączka.

Leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów jest rozpoznawane nie tylko na podstawie wywiadu, ale także badań diagnostycznych. Podstawowym badaniem, które pozwala stwierdzić RZS jest OB. Gdy jego poziom jest podwyższony, konieczna jest dalsza diagnostyka. Podstawowe badanie krwi zleca lekarz pierwszego kontaktu, dalsze badania może zlecić tylko reumatolog. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą nieuleczalną, choruje się do końca życia. Objawy choroby można jedynie łagodzić. Stosuje się dożylne wlewy i inne farmaceutyki. Bardzo pomocne w leczeniu jest krioterapia i zabiegi kinezyterapeutyczne. W świetle ostatnich badań nad RZS wynika, że bóle stawów i ich sztywność zmniejsza się pod wpływem kwasów tłuszczowych omega-3. Warto zadbać, aby w diecie znalazł się olej lniany i tłuste ryby morskie.

Na reumatoidalne zapalenie stawów chorują głównie kobiety. RZS jest chorobą przewlekłą, której nie można wyleczyć. Można tylko łagodzić jej objawy, co pozwala na dłużej pozostać sprawnym.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top