Strona główna » Najczęstsze choroby dzieci

Najczęstsze choroby dzieci

Najczęstsze choroby dzieciNajczęściej są to choroby, które rozwijają się nagle. Są powszechne, przeciwko niektórym z nich są szczepienia ochronne. Przeciwko innym szczepienia są, ale nieobowiązkowe. Są także dziecięce choroby, przeciwko którym nie ma szczepionek.

Gorączka trzydniowa

To choroba zakaźna wywoływana przez wirusy. Na trzydniówkę najczęściej chorują dzieci pomiędzy 6. a 24. miesiącem życia. Trzydniówce towarzyszy bardzo wysoka, sięgająca nawet 40 stopni gorączka. Zaczyna spadać po trzech dniach – stąd nazwa infekcji. Ale, gdy gorączka obniża się, na twarzy i tułowiu dziecka pojawia się wysypka. Trzydniówka może więc zostać wzięta za różyczkę lub odrę. Gdy rodzice mają wątpliwości do co rodzaju infekcji, powinni zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Przeciw gorączce trzydniowej nie ma szczepień ochronnych.

Ospa wietrzna

To także zakaźna choroba wirusowa. Jej pierwsze objawy to gorączka, łagodny kaszel, katar. Charakterystycznym symptomem ospy jest przede wszystkim wysypka. Początkowo ma ona postać plamek, które przechodzą w grudki, a te z kolei w wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki. Następnie z pęcherzyków powstają strupki, odpadają one najpóźniej po trzech tygodniach. Wysypka bardzo swędzi, maluchów trzeba pilnować, aby nie drapały zmian. Grozi to nadkażeniem i pozostaniem blizn. W aptekach dostępne są preparaty, które łagodzą świąd. Przeciwko ospie wietrznej jest szczepienie ochronne.

Szkarlatyna

Jest infekcją bakteryjną, wywołują ją paciorkowce. Objawy to: pojawiająca się nagle gorączka, ból gardła i brzucha. Drobnoplamista wysypka najczęściej pojawia się na twarzy już w drugiej dobie choroby. Nie obejmuje one tylko tak zwanego trójkąta Fiłatowa: miejsca pomiędzy brodą a nosem. Wysypka pojawia się także na całym ciele, szczególnie dobrze zmiany widoczne są na pośladkach, w okolicach pachwin i pach. Szkarlatyna jest chorobą, którą leczy się antybiotykami. Nie ma przeciwko niej szczepionki, dziecko może chorować nawet kilka razy, gdyż przechorowanie nie zapewnia nabycia odporności.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top