Strona główna » Drobne kłopoty z oczami

Drobne kłopoty z oczami

Drobne kłopoty z oczamiNie wszystkie problemy z oczami są poważnym powodem do niepokoju. Nie oznacza to jednak, że można je zlekceważyć. Jakie drobne przypadłości zdarzają się najczęściej? Jak się je leczy?

Jęczmień

Jest miejscowym stanem zapalnym, który dotyka znajdujące się na brzegu każdej powieki gruczoły. Stan zapalny nazywany jęczmieniem rozwija się, gdy powieka zostanie zakażona bakteriami lub podrażniona. Objawy to: zaczerwienienie powieki, ból i obrzęk. Obrzęk zawsze jest wypełniony ropną wydzieliną. Z jęczmieniem warto wybrać się do okulisty, wywołany przez bakterie stan zapalny może wymagać podania antybiotyku. Aby nie nasilać objawów i zapobiec ponownemu stanowi zapalanemu pamiętajmy, aby nie dotykać oczu brudnymi dłońmi.

Zapalenie spojówek

Może być wywołane zarówno przez bakterie jak i przez wirusy. Gdy objawy są łagodne, stan zapalny mija samoistnie. Ale, gdy dojdzie do rozwoju infekcji, zaczynamy mieć światłowstręt, pojawia się ból. W oku zaczyna też zbierać się ropna wydzielina. Jeżeli objawy zapalenia spojówek nie ustąpią samoistnie po upływie doby, wybierzmy się do okulisty. Lekarz stwierdzi, co wywołało stan zapalny: bakterie czy wirusy. Gdy zapalenie spojówek wywołały wirusy przepisze lek przeciwwirusowy i przeciwzapalny. W przypadku zapalenia bakteryjnego, przepisze nam antybiotyk.

Zespół suchego oka

Najczęściej jest to problem osób pracujących przy komputerach i klimatyzowanych pomieszczeniach. Przyczyną dolegliwości najczęściej jest niedobór łez, rzadziej ich niewłaściwy skład. Pomożemy sobie stosując na dzień krople do oczu, tak zwane sztuczne łzy. Należy je zakraplać do oczu co 2-3 godziny. Na noc stosujmy nawilżający żel do oczu. Gdy krople i żele nie pomogą, wybierzmy się do okulisty. W celu zdiagnozowania zespołu suchego oka wykonywany jest między innymi test Schirmera. Gdy zespół suchego oka zostanie potwierdzony wynikiem testu, lekarz może zaproponować zabieg polegający na zamknięciu punktów łzowych. Mogą one zostać zamknięte na stałe lub czasowo. Przywróci to prawidłowe nawilżenie oczu.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top