O dolegliwościach stóp u seniorów

O dolegliwościach stóp u seniorów

O dolegliwościach stóp u seniorówBolesne pęknięcia, zrogowacenia nie muszą podczas chodzenia powodować bólu. Jak osoby starsze powinny dbać o swoje stopy? W jakim sposób w trosce o zdrowe stopy mogą pomóc osoby opiekujące się seniorami?

Wrastające paznokcie

Problem pojawia się na skutek błędów popełnianych przy ich obcinaniu. Często paznokcie obcinamy na okrągło, gdy tymczasem powinno się je obcinać na kwadratowo. Brzegi paznokci po obcięciu należy spiłować. Gdy paznokcie są twarde i pojawiają się problemy z ich obcięciem, pomocne okazuje się moczenie stóp w ciepłej wodzie. Można także użyć specjalnego płynu zmiękczającego paznokcie. Jeśli wrastanie paznokcia już się rozpoczęło, warto złożyć wizytę u specjalisty. Pomocny jest zabieg tamponowania. To opatrunek, który zmniejsza podrażnienie.

Grzybica paznokci i stóp

Objawy grzybicy to swędząca i łuszcząca się skóra, kruche paznokcie w lekko żółtym odcieniu. W przypadku grzybicy samoleczenie nie jest skuteczna, trzeba odwiedzić dermatologa. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, może on przepisać preparaty do stosowania bezpośrednio na zmienione miejsca lub doustną terapię lekami przeciwgrzybiczymi.

Stopa cukrzycowa

W przypadku stopy cukrzycowej należy pamiętać, że dochodzi przy niej do upośledzenia czucia. Diabetycy nie tylko mogą nie czuć uwierającego ich kamyka, ale także nie w stanie ocenić jaka jest temperatura wody. Osoby, które opiekują się seniorami z cukrzycą same powinny sprawdzić temperaturę wody. W przypadku stopy cukrzycowej kąpiel stóp nie powinna trwać dłużej niż trzy minuty. Macerowana skóra jest bowiem bardziej podatna na podrażnienia i rany. Po umyciu stopy należy starannie osuszyć, szczególnie między palcami. Wskazane jest smarowanie stóp maścią w witaminą A. W przypadku stopy cukrzycowej nie zaleca się stosowania preparatów złuszczających. Stopą cukrzycową powinien zajmować się podolog. Nie można samodzielnie usuwać odcisków i modzeli. W przypadku stopy cukrzycowej zaleca się także noszenie skarpetek z naturalnych materiałów.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *