Strona główna » Jak dbać o skórę przy AZS

Jak dbać o skórę przy AZS

Jak dbać o skórę przy AZS

Atopowe Zapalenie Skóry to kwestia, która dotyczy już niemowląt i małych dzieci. Schorzenie to ma podłoże genetyczne, a jego pierwsze objawy pojawiają się już w pierwszym roku życia.

Pierwsze objawy, które każą nam podejrzewać, że mamy do czynienia z Atopowym Zapaleniem Skóry, to zmiany na skórze. Występują one zazwyczaj w formie suchych i zaczerwienionych plam. Mają one kształt plackowaty i wyjątkowo uciążliwie swędzą. W przypadku małego dziecka jednym z objawów jest nieustanny płacz i kłopoty z zasypianiem. Mały człowiek nie dysponuje bowiem innym narzędziem, które pozwoliłoby mu poinformować nas, że coś go boli lub swędzi. Najczęściej zmiany na skórze pojawiają się na zgięciach łokci, kolan oraz na policzkach.

W takim wypadku powinniśmy natychmiast udać się do lekarza specjalisty, który potwierdzi lub obali nasze podejrzenia

W przypadku kiedy potwierdzi się fakt, że nasze dziecko cierpi na Atopowe Zapalenie Skóry, to musimy mieć świadomość, że choroba ta dotykać go będzie przez całe życie. I od pierwszych chwil należy rozpocząć specjalną i szczególną pielęgnację skóry, celem ograniczenia konsekwencji choroby. Produkty tego typu opierają się w dużej mierze na składnikach naturalnych. Te bowiem mają tę przewagę nad chemicznymi środkami myjącymi, że nie przesuszają skóry i nie dokonują uszkodzeń mechanicznych. O ile w przypadku normalnej skóry fakt ten nie ma większego znaczenia, a suchą skórę wystarczy nawilżać dowolnym kremem, to przy atopowym zapaleniu skóry, każde przesuszenie może skutkować wystąpieniem nowego ogniska zapalnego, które bardzo trudno jest zlikwidować.

Więcej na

Skórę należy nasmarować kremem od razu po kąpieli

Wybierać powinniśmy takie kremy, które mają działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, antybakteryjne, łagodzące, wygładzające, rewitalizujące oraz stymulujące krążenie krwi. Jeśli nie posiadamy jednego kremu, który miałby wszystkie te właściwości, możemy stosować zamiennie kremy, które będą się uzupełniać w swoim działaniu. Pamiętać też musimy, że skóra atopowa nie znosi energicznego wycierania. Ciało dziecka osuszamy delikatnie, bawełnianym ręcznikiem.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top