Strona główna » Ciasta, których nie może zabraknąć w Boże Narodzenie

Ciasta, których nie może zabraknąć w Boże Narodzenie

Ciasta, których nie może zabraknąć w Boże Narodzenie

Świąteczne ciasta pachną korzennymi przyprawami, są pełne maku i bakalii. Obowiązkowo na świątecznym stole musi znaleźć się piernik, makowiec w drożdżowym cieście lub na spodzie z kruchego ciasta i sernik.

Piernik

Podstawowy i najważniejszy składnik tego ciasta to miód. Oprócz niego do ciasta dodawane są korzenne przyprawy: czarny pieprz, ziele angielskie, cynamon, goździki, kardamon, imbir. To właśnie dodatek tych przypraw sprawia, że piernik ma lekko ostry smak, a w całym domu pięknie pachnie. Zapach ten wiele osób wspomina przez długie lata. Piernik dojrzewający należy do najsmaczniejszych. Należy go upiec na kilka dni przed świętami z ciasta przygotowanego już pod koniec listopada, a najpóźniej w pierwszych dniach grudnia. Upieczony piernik (można upiec jeden grubszy i przekroić lub 3 cieńsze) przekłada się powidłami. Jego wierzch dekoruje się czekoladową polewą. Piekąc 3 cienkie placki należy je rozwałkować nie więcej niż na 0,5 centymetra: ciasto mocno urośnie. Z reszty ciasta możemy upiec drobne pierniczki.

Makowiec

Makowa strucla jest kolejnym ciastem, którego w Boże Narodzenie nie może zabraknąć na stole. Jego podstawą jest masa makowa. Możemy ją przygotować samodzielnie, ale może też skorzystać z gotowej. Pamiętajmy jednak, że wśród składników gotowej masy makowej jest najwięcej wody. Masę makową (obojętnie czy gotową, czy przygotowaną w domu) wzbogacamy o bakalie: skórkę pomarańczową, orzechy, rodzynki (warto je namoczyć w rumie).

Sernik

To kolejne tradycyjne ciasto świąteczne. Do najbardziej smacznych należy sernik wiedeński. W tym serniku ciasta jest bardzo niewiele lub nie ma go wcale. Piekąc sernik pamiętajmy, aby koniecznie do masy serowej dodać kandyzowaną skórkę pomarańczową. Do masy serowej można dodać również bakalie. O smaku sernika decyduje nie tylko przepis, ale przede wszystkim jakość użytego sera. Nie może on być zbyt suchy, ani też kwaśny. Na sernik powinno się więc wybierać ser bardzo dobrej jakości, najlepiej tłusty. Możemy też wybrać gotowy twaróg sernikowy.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Back to top